jokkmokk

30 Marca w Szwedzkim Jokkmokk (Lappland) odbyła się kolejna edycja najdłuższego na świecie biegu narciarskiego na dystansie 220km CT. Bieg wywodzi się z wydarzeń które  miały miejsce w 1883 roku, kiedy to polarnik Adolf Erik  Nordenskiöld wraz z dwoma innymi badaczami pokonał na nartach dystans 470 km w 57 godzin.  Niestety tamtejsza społeczność uznała ich wyczyn za niewiarygodny. Dlatego rok później  3 kwietnia 1884 r. dla udowodnienia swojego wyczynu Nordenskiöld zorganizował bieg narciarski na dystansie 220km. Bieg odbył się na trasie z Jokkmokk – Kvikkjokk – Jokkmokk w Laponii. Na starcie stanęło osiemnastu śmiałków. Zwycięzcą został Pavva-Lasse Nilsson Tuorda. Dokonał tego w czasie 21 godzin i 22 minut, tym samym udowadniając wcześniejszy wyczyn Nordenskiöld-a. W tym miejscu warto dodać że ówcześnie poruszano się na nartach o długości od 210 cm do 300cm długości i szerokości od 8 do 12 cm w dziewiczym terenie. Co samo w sobie było wielkim wyczynem.

Tegorocznym zwycięzcą biegu został Norweg Andreas Nygaard z czasem 11:49:08. Było to jego trzecie zwycięstwo z rzędu w tym biegu. Dzięki temu w czteroletniej historii zdecydowanie przewodzi w klasyfikacji zwycięzców. Pierwszym zwycięzcą w 2016 roku kiedy to odbył się po raz pierwszy ten bieg został inny znakomity Norweski biegacz John Kristian Dahl.

Uczestnikiem tego biegu może być każdy. Limit czasu na pokonanie trasy dla wszystkich uczestników to 30 godzin. W trakcie biegu nad każdym uczestnikiem  za pomocą elektronicznego chipa sprawowana jest kontrola bezpieczeństwa. A każdy narciarz który dobiegnie do mety z racji pokonanego dystansu jest zwycięzcą.

W czteroletniej historii Red Bull Nordenskiöldsloppet zapisali się również Polacy.

W tym roku reprezentował nasz kraj Piotr Dopierała z Poznania który ukończył bieg z czasem 20:37:31 zajmując 234 miejsce na 335 zawodników którym udało się w limicie dobiec do mety.

W 2017 roku naszymi reprezentantami byli Arkadiusz Ogorzałek, 130 miejsce z czasem 18:43:57 oraz Czesław Płachytka 139 miejsce z czasem 19:12:55. Swoje miejsca wywalczyli w gronie 209 zawodników kończących bieg.

W 2016 roku Polskę reprezentował Zbigniew Galik, który pokonał trasę biegu w 13:10:34 i uplasował się na 170 pozycji. W tym samym roku 129 miejsce zajął Waldemar Spychalski z czasem 12:21:50.

Zdjęcie pochodzi ze strony organizatora gdzie też możecie uzyskać więcej informacji ta temat biegu. https://www.nordenskioldsloppet.se/en/