marcisz

Szwedka Frida Karlsson zwyciężyła w zawodach na dystansie 5 km stylem dowolnym w rozgrywanych w Lahti Mistrzostwach Świata Juniorów. Bardzo blisko medalu była najlepsza z Polek Izabela Marcisz, która zajęła 4. miejsce. Juniorzy rywalizowali na dystansie dwa razy dłuższym, a najlepszy okazał się Francuz Jules Chappaz. Polacy zajęli odległe miejsca.

Karlsson osiągnęła czas 12:50.6 i miała ponad 11 sekund przewagi nad drugą na mecie Helene Marie Fossesholm. Ostatnie miejsce na podium zajęła Anita Korva (+19,8 sekund straty). Najbardziej pechową dla sportowca czwartą pozycję zajęła Marcisz, która przybiegła na metę 27,4 sekundy za zwyciężczynią. Pozostałe Polki zajęły dalsze miejsca. Na 25. lokacie zawody ukończyła Eliza Rucka (+1:11.8), Magdalena Kobielusz była 41. (1:34.8), a trzy pozycje niżej uplasowała się Weronika Kaleta (1:39.5).

Do rywalizacji nie przystąpiła Monika Skinder. Trenerzy kadry Aleksander Wierietielny i Justyna Kowalczyk zdecydowali, że srebrna medalistka niedzielnych sprintów nie wystartuje już w żadnych zawodach indywidualnych. Głównym celem jest dobry występ sztafety 4x3,3 km oraz poprawa wyniku sprzed roku, kiedy Polki zajęły 12. pozycję, a wypoczęta 17-latka ma być mocnym punktem zespołu.

WYNIKI JUNIOREK

Wśród mężczyzn najlepszy Jules Chappaz z czasem 22:34.9 i wyprzedził o 21 sekund niedzielnego zwycięzcę zawodów sprinterskim, Rosjanina Alexandera Terenteva. Trzeci był Norweg Iver Tildheim Andersen ze stratą 27,2 sekundy. Najlepszy z Polaków okazał się Dawid Damian, który zajął 52. miejsce (+2:36.0 straty). Cztery lokaty niżej uplasował się Sebastian Bryja (+2:44.3), Michał Boreczek był 65. (+2:56.5), a Wiktor Czaja zakończył bieg na 76. pozycji (+3:46.8).