skinder

W Dreźnie odbyły się zawody sprinterskie w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Najszybsi okazali się Szwedka Stine Nilsson oraz Norweg Sindre Bjoernestad Skar. Z Polaków najlepiej zaprezentowała się Monika Skinder, która jako jedyna wystartowała w ćwierćfinale i ostatecznie zajęła 20. miejsce, zdobywając swoje pierwsze punkty w klasyfikacji generalnej.

KWALIFIKACJE

Rywalizację rozpoczęły biegi kwalifikacyjne kobiet, które zdominowały Szwedki, bowiem zajęły trzy z czterech pierwszych miejsc. Wygrała z czasem 3:41.85 Hanna Falk z niespełna pół sekundy przewagi nad Amerykanką Sophie Caldwell oraz 0,8 sekundy nad Stiną Nilsson. Bardzo dobre 29. miejsce, które promowało do następnej rundy, zajęła Monika Skinder, ze stratą ponad 12 sekund. Bliska awansu była także Izabela Marcisz (32. pozycja), a na dalszych miejscach uplasowały się Urszula Letocha (42. lokata) oraz Weronika Kaleta (49. miejsce).

WYNIKI KWALIFIKACJI KOBIET

Wśród mężczyzn w kwalifikacjach najlepszy był Włoch Federico Pellegrino z czasem 3:21.12. W najlepszej trójce znaleźli się także Brytyjczyk Andrew Young (0,47 sekund straty) oraz Rosjanin Gleb Retivykh (1,27 sekund za zwycięzcą). Awansować do kolejnej rundy nie udało się jedynemu z naszych reprezentantów, Maciejowi Starędze. Polak zajął 33. miejsce i miał stratę 7.43 sekund do Włocha.

WYNIKI KWALIFIKACJI MĘŻCZYZN

ĆWIERĆFINAŁY

Najlepsza w 1/4 finału okazała się Nadine Faehndrich, która zwyciężyła z czasem 3:39.28. Tempo podyktowane przez Szwajcarkę spowodowało, że z drugiego biegu ćwierćfinałowego awansowały także dwie "lucky loser", przez co zabrakło miejsca w półfinale dla Moniki Skinder. Polka wystartowała w biegu numer trzy i z czasem 3:47.86 zajęła 4. lokatę. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Norweg Sindre Bjoernestad Skar z czasem 3:26.82.

PÓŁFINAŁY

Najszybsza w półfinale była Stina Nilsson (3:46.74), która w pierwszym biegu półfinałowym pokonała Sophie Caldwell oraz dwie "lucky loserki" Nadine Faehndrich i Jonnę Sundling. Stawkę finalistek uzupełniły najlepsze w drugim wyścigu Maja Dahlqvist oraz Alenka Cebasek. U panów najszybszy był Gleb Retivykh (3:32.58) przed Sindre Bjoernestadem Skarem i Richaredem Jouve. Wszyscy uczestnicy pierwszego biegu osiągnęli lepsze czasów od rywalizujących chwilę później, wśród których zwyciężył Erik Valnes.

FINAŁY

Także w finale najszybsza okazała się Stina Nilsson. Szwedka osiągnęła czas 3:48.49 i pokonała swoje rodaczki Maję Dahlqvist oraz Jonnę Sundling. Najlepszy z mężczyzn okazał się Norweg Sindre Bjoernestad Skar (3:25.94), a pozostałe miejsca na podium zajęli Gleb Retivykh oraz Erik Valnes.