Podczas 51 kongresu FIS, który odbył się w greckiej miejscowości Costa Navarino, komitet do spraw biegów narciarskich przedyskutował kilka istotnych spraw związanych z przyszłością i rozwojem biegów narciarskich. Sprinty klasykiem i biegi łączone pozostają!
Na kongresie zostały przedstawione kalendarz Pucharu Świata na sezon 2018/2019 i draft kalendarza na rok 2019/2020 oraz wiele decyzji odnośnie stylu klasycznego i formatu rozgrywania narciarskich konkurencji. W porównaniu z zeszłym sezonem nowymi miejscami na mapie Pucharu Świata są norweskie Beitostoelen, które gościć będzie czołówkę narciarzy biegaczy 8 i 9 grudnia, włoskie Cogne, gdzie narciarze zmierzą się 16 i 17 lutego, oraz Quebec, który zorganizuje (nie po raz pierwszy) finał Pucharu Świata w dniach 22-24 marca. Natomiast jeżeli chodzi o draft kalendarza na sezon 2019/2020 to jest on już prawie pełny, nieznane są jeszcze szczegóły rozegranie trzech imprez. O organizację Pucharu Świata w ostatni weekend przed Świętami Bożego Narodzenia oraz dwa weekendy po Tour de Ski (połowa stycznia) starają się Planica, Nove Mesto i Dresden.
Kalendarz Pucharu Świata 2018/2019
Draf kalendarza Pucharu Świata 2019/2020
Najważniejsze zmiany w regulaminach narciarskich to zaostrzenie i sprecyzowanie definicji techniki klasycznej, procedury startowej oraz wydłużenie najmniejszego dystans okrążenia w biegach interwałowych. Minimalna długość okrążenia w biegach interwałowych na dystansach dłuższych niż 10 km rozgrywanych podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata Seniorów, Juniorów i Młodzieżowców oraz Pucharu Świata ma wynosić 5 km.
Najdłuższe dyskusje dotyczyły jednak formatów rozgrywania zawodów. Przedyskutowane zostały propozycje i oczekiwania trenerów, zawodników, przedstawicieli telewizji oraz kibiców. Podjęto następujące decyzje:
Biegi łączone pozostaną w programie Pucharu Świata, Mistrzostw Świata Seniorów i Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Komitet zaakceptował propozycję usunięcia skiathlonu z programu Mistrzostw Świata Juniorów i Młodzieżowców. W jego miejsce wprowadzone zostały biegi ze startu wspólnego na dystansie 15 km dla kobiet i 30 km dla mężczyzn. Technika rozgrywania biegu będzie przeciwna do techniki biegu interwałowego. Zarówno juniorzy, jak i młodzieżowcy będą pokonywać ten sam dystans.
Biegi sprinterskie będą nadal rozgrywane techniką klasyczną i dowolną (była propozycja usunięcia sprintów klasykiem). Czas trwania biegu ma wynosić od 2 minut i 45 sekund do 3 minut. Specjaliści od narciarskich regulaminów mają opracować zmiany pozwalające na wprowadzenie elementów ski crossu do biegów sprinterskich techniką dowolną.
Męskie sztafety rozstawne rozgrywane podczas Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich zostaną skrócone z 4x10 km do 4x7.5 km.
Sprinty drużynowe mają ewoluować bardziej w kierunku sprinterskim. Propozycje zmian mają zostać przedstawione podczas jesiennego kongresu FIS w Zurychu.
Zdjęcie: NordicFocus
Arkadiusz Posiadała