logo

Zapraszam do lektury ósmego tekstu z serii artykułów, w których analizujemy listy startowe, przedstawiamy faworytów do medali oraz szanse Polaków w każdym biegu Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. Temat na dziś: bieg ze startu wspólnego na dystansie 50km stylem klasycznym!

 

„Ostatni bieg tegorocznych Igrzysk przed nami. Już jutro wielki bieg na 50km. Będzie długi, trudny i brutalny … ale tak właśnie wygląda droga biegacza narciarskiego” - napisał Brytyjczyk Andrew Musgrave na swoim instagramowym profilu o jutrzejszej rywalizacji. Bieg ze startu wspólnego na 50km stylem klasycznym mężczyzn wystartuje już jutro, w sobotę 24 lutego o 6:00 polskiego czasu. Panowie będą mieli do pokonania 8 rund o długości ponad 8400m. Suma wzniesień na jednym okrążeniu wyniesie 311m, co w sumie daje 2488m wzniesień na całym dystansie.

 

W zeszłym sezonie fascynującą rywalizację o zwycięstwo w biegu na 50km klasykiem podczas Pucharu Świata w Oslo stoczyli Mistrz Świata na 15km klasykiem, Fin Iivo Niskanen i dwukrotnie złoty oraz srebrny medalista tegorocznych Igrzysk w PyeongChang, Norweg Martin Johnrud Sundby. Tym razem nie zapowiada się na podobną sytuację, jednak Ci dwaj panowie powinni włączyć się do walki o medale. W gronie największych faworytów znajdują się również: złoty medalista na 15km - Szwajcar Dario Cologna, brązowy medalista biegu łączonego - Norweg Hans Christer Holund, oraz wybitny specjalista od stylu klasycznego Kazach Alexey Poltoranin i nieprzewidywalny Kanadyjczyk, Mistrz Świata na 50km łyżwą, dysponujący bardzo dobrym finiszem Alex Harvey. Polacy nie startują.

 

LISTA STARTOWA

 

Arkadiusz Posiadała