logo

Zapraszam do lektury siódmego tekstu z serii artykułów, w których analizujemy listy startowe, przedstawiamy faworytów do medali oraz szanse Polaków w każdym biegu Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018. Temat na dziś: sztafety sprinterskie!

 

Jutro, w środę, sztafety sprinterskie techniką dowolną kobiet i mężczyzn. Sztafety rozgrywane są ze startu wspólnego, dwóch zawodników pokonuje na zmianę trzy razy odcinek sprinterski. Każda reprezentacja ma prawo wystawić tylko jedną drużynę.

 

Półfinały wystartują o godzinach:

Półfinał 1 – grupa A kobiet – 9:00

Półfinał 2 – grupa B kobiet – 9:25

Półfinał 1 – grupa B mężczyzn – 9:50

Półfinał 2 – grupa A mężczyzn – 10:15

 

W biegach półfinałowych startują wszystkie sztafety zgłoszone do rywalizacji podzielone na dwie grupy. Drużyny rozstawiane są według sumy fis punktów zawodników (wybierany jest korzystniejszy dla zawodników wskaźnik, sprint/dystans). I tak drużyna rozstawiona jako pierwsza trafia do grupy A, druga do grupy B, trzecia do grupy B, czwarta do grupy A, piąta do grupy A i tak dalej. Po podziale na grupy następuje losowanie decydujące o tym, która grupa pobiegnie swój półfinał jako pierwsza. Grupa sztafet awansująca do finału z pierwszego półfinału ma dłuższy czas odpoczynku niż grupa startująca w drugim półfinale. Do biegu finałowego awansuje 10 najlepszych sztafet według systemu: 2 najlepsze z każdego półfinału + 6 z najlepszymi czasami z pozostałych miejsc.

 

Wśród kobiecych sztafet najwyżej rozstawione zostały reprezentacje: Norwegii (Bjoergen, Falla), Szwecji (Kalla, Nilsson), Finlandii (Laukkanen, Parmakoski) i Niemiec (Fessel, Ringwald). Polki wystartują w składzie: Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec, zostały rozstawione na 14 pozycji w stawce 21 drużyn, jako 7 siła w półfinale numer dwa liczącym 10 sztafet. Półfinał Polek wystartuje o 9:25 polskiego czasu.

 

W gronie kandydatek do medali znajdą się na pewno wyżej wymienione, najlepiej rozstawione sztafety Norwegii, Szwecji, Finlandii i Niemiec. Do tej listy faworytów dopisałbym również reprezentację Olimpijczyków z Rosji oraz Szwajcarkii. Mój typ na jutrzejsze podium to: Norwegia, Szwecja, Szwajcaria/Rosja.

 

Wśród męskich drużyn numer jeden również przypadł Norwegii (Sundby, Klaebo), kolejne w rozstawieniu reprezentacje to: Olimpijczycy z Rosji (Spitsov, Bolshunov), Szwecja(Hellner, Halfvarsson), Szwajcaria (Furger, Cologna). Polacy pobiegną w składzie: Dominik Bury i Maciej Staręga. W stawce 28 drużyn Polacy zostali rozstawieni jako 21 team i jako 10 siła trafili do grupy A startującej jako drugi półfinał o 10:15 polskiego czasu.

 

W gronie kandydatów do medali znajdą się na pewno wyżej wymienione, najlepiej rozstawione sztafety Norwegii, Rosji, Szwecji i Szwajcarii. Do listy męskich faworytów dołożyłbym na pewno Włochów, Kanadyjczyków, a może i Wielką Brytanię? Mój typ na jutrzejsze podium to: Norwegia, Szwecja, Włochy/Rosja.

 

Lista startowa kobiecych sztafet TUTAJ

 

Lista startowa męskich sztafet TUTAJ

 

Arkadiusz Posiadała