logo

To drugi artykuł serii, w której analizujemy listy startowe, przedstawiamy faworytów do medali oraz szanse Polaków w każdym biegu Zimowych Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018, zapraszam!

Wczorajsze typowanie biegu łączonego kobiet, które znajdziecie państwo tutaj i w artykule powiązanym poniżej okazało się bardzo skuteczne! Udało nam się poprawnie wytypować pierwszą trójkę biegu. Dziś przeanalizujemy bieg łączony mężczyzn ze startu wspólnego na dystansie 30km (15km stylem klasycznym + 15km stylem dowolnym), który startuje jutro, 11 lutego o godz 7:15 polskiego czasu.

Do skiathlonu zostało zgłoszonych 68 panów z 30 państw. Listę startową „otwiera” jeden z głównych faworytów do zwycięstwa, Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, natomiast ostatnia pozycja na liście startowej to Eunho Kim z Korei. Jedyny Polak zgłoszony do biegu łączonego to Dominik Bury, który według fis punktów został rozstawiony na 55 pozycji w stawce zgłoszonych zawodników(fis punkty Dominika wynoszą 44,08).

W mojej opinii największymi faworytami do zwycięstwa w jutrzejszym biegu są: wcześniej wspomniany Johannes Klaebo, który to przebojowo rozpoczął obecny sezon, wygrywa większość biegów w których startuje, wygrał jedyny, rozgrywany w tym sezonie Pucharu Świata bieg łączony (na początku grudnia w Lillehammer) oraz przewodzi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata; Szwajcar Dario Cologna, za którym przemawiają zwycięstwo w tegorocznym cyklu Tour de Ski i w ostatnich przed Igrzyskami zawodach o Puchar Świata oraz starszy i bardziej doświadczony rodak Klaebo – Martin Johnsrud Sundby, który może pochwalić się drugim miejscem w biegu łączonym podczas zeszłorocznych Mistrzostw Świata w Lahti, zdobywca pierwszego i trzeciego miejsca w tamtym biegu (Sergey Ustyugov i Finn Hagen Krogh) jutro nie wystartują. Sundby zajął również drugie miejsce we wspomnianym wcześniej skiathlonie w Lillehammer, wygrał bieg łączony podczas Mistrzostw Norwegii (Klaebo nie startował) i zajął drugą lokatę w Tour de Ski.

W gronie kandydatów do walki o medale należy wymienić również pozostałych dwóch reprezentantów Norwegii w tym biegu Hansa Christera Holunda i Simena Hegstada Kruegera, zajęli oni trzecie i czwarte miejsce w grudniowym biegu łączonym Pucharu Świata w Lillehammer oraz potwierdzili swoją dobrą formę miejscami na podium Pucharu Świata w dalszej części sezonu (Krueger wygrał nawet zawody na 15km techniką dowolną w Toblach).

Kolejni kandydaci do czołowych miejsc to:

Utytułowany Kanadajczyk Alex Harvey, obecny Mistrz Świata w biegu na 50km, drugi najwyżej sklasyfikowany zawodnik w biegu łączonym podczas zeszłorocznych Mistrzostw ze stawki, która jutro przystąpi do rywalizacji o miano Mistrza Olimpijskiego.

Specjalista od techniki dowolnej, Francuz Maurice Manificat. Maurice przez cały sezon prezentuje równą, wysoką formę, zajął wiele miejsc na podium Pucharu Świata, wygrał bieg na 15km techniką dowolną w Davos.

Po drugiej stronie specjalista od biegania stylem klasycznym, Mistrz Świata w biegu na 15km „klasykiem”, Fin Iivo Niskanen.

Rywalizacja wśród mężczyzn jest zwykle bardziej wyrównana niż w biegach kobiet, nie należy więc lekceważyć również takich zawodników jak Brytyjczyk Andrew Musgrave, Fin Matti Heikkinen, czy grupa Szwedów: Calle Halfvarsson, Marcus Hellner i Daniel Rickardsson.