Northug_Klaebo_2

Czy multimedalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich, showman Petter Northug wystąpi podczas Igrzysk Olimpijskich w koreańskim PyeongChang? Do Igrzysk pozostaje już mniej niż 5 tygodni, a dyspozycja Northuga? No właśnie…, sprawdźmy co słychać u wybitnego norweskiego biegacza narciarskiego!

 

Powrót po przerwie

 

Po nieudanym starcie sezonu w zawodach FIS w norweskiej miejscowości Gaalaa i sprincie Pucharu Świata zakończonym na 32 miejscu w kwalifikacjach na początku grudnia Lillehammer Petter Northug zniknął z międzynarodowej areny i skupił się na treningach. Jeden z najbardziej utytułowanych norweskich biegaczy w historii był bliski powrotu do Pucharu Świata w szwajcarskim Lenzerheide, gdzie startował cykl Tour de Ski jednak jako pierwszy rezerwowy nie zakwalifikował się do kadry Norwegii.

 

Trenerzy reprezentacji nie zamierzali jednak całkowicie skreślić Pettera z listy potencjalnych kandydatów do występu w Igrzyskach. Droga Northuga miała wyglądać następująco: sprint i jeden z biegów dystansowych Pucharu Skandynawii w szwedzkiej miejscości Pitea, Mistrzostwa Norwegii, które już w najbliższy weekend w Vang i jeśli wszystko pójdzie pomyślnie powrót do Pucharu Świata na zawody w Planicy.

 

Northug na starcie sprintu w Pitea jednak się nie pojawił, wystartował dopiero w niedzielnym biegu na 30km techniką klasyczną ze startu wspólnego i zajął 48 miejsce ze stratą przesło 5 minut do zwycięzcy, Mattisa Stenshagena. (Stenshagen to rówieśnik Klaebo i Bolshunova, którzy zdominowali pierwszy period Pucharu Świata w tym sezonie, medalista Mistrzostw Świata Juniorów w których rywalizował z wyżej wymienionymi zawodnikami)

 

Make Northug Great Again

 

Czy wynik niedzielnego biegu masowego oznacza koniec szans Northuga na start podczas Igrzysk Olimpijskich? Choć racjonalnie oceniając szanse Pettera nie są one zbyt duże, to jednak wciąż życzę mu, aby jego misja się powiodła. Wspaniale byłoby obejrzeć widowisko, które mam nadzieję będą w stanie stworzyć Northug i  Klaebo w finale olimpijskiego sprintu w PyeongChang.

 

Wschodząca gwiazda biegów narciarskich, wspomniany Johannes Hoesflot Klaebo zdaje się podzielać moją opinię i również życzy Northugowi spotkania w klasycznym sprincie w PyeongChang. Podczas gali Idretts, gdzie obecni byli najwięksi norwescy sportowcy, a Klaebo został wyróżniony nagrodą odkrycia roku podczas swojego przemówienia ubrał czerwoną czapkę, na której widniał napis: „Make Northug Great Again”- „Northug wracaj do swej świetności” i wypowiedział przytoczone życzenia. Sytuacja ta nawiązuje do ubrania przez Northuga czapki w tym samym kolorze z napisem: „Make Skiforbundet Great Again” – „Przywróćmy świetność (norweskiego) związku narciarskiego” kilka lat wcześniej.

 

Arkadiusz Posiadała

fot. NRK