cologna

Program i zapowiedzi startowe największych gwiazd biegów narciarskich w zawodach FIS przed rozpoczęciem Pucharu Świata oraz wyniki zawodów testowych rozegranych w zeszły weekend w Davos w przeglądzie „prasy” #19, zapraszam!

 

Beitostoelen, Gaellivare czy Saariselka?

Pierwsze FIS-owe zawody w tym sezonie już za nami, jednak dopiero najbliższy weekend przyciąga największe gwiazdy biegów narciarskich na start. Na tydzień przed inauguracją Pucharu Świata w Ruce-Kuusamo czołówkę biegaczy narciarskich można będzie oglądać w norweskim Beitostoelen, szwedzkim Gaellivare i fińskiej Saariselce.

 

Beitostoelen

W programie zawodów w Beitostoelen na narciarzy czekają biegi indywidualne na 10/15km klasykiem odpowiednio dla pań i panów, sprinty stylem klasycznym i biegi dystansowe łyżwą również na 10 i 15km. To tam wystartują najlepsi Norwescy biegacze narciarscy, a wyniki tych zawodów będą miały wpływ na skład reprezentacji kraju Wikingów na PŚ w Kuusamo.

 

Gaellivare

W Gaellivare na starcie przedsezonowych zawodów obejrzymy polską kadrę A, która powinna wystartować w składzie : Maciej Staręga, Paweł Klisz, Jan Antolec, Dominik Buty, Martyna Galewicz, Ewelina Marcisz i Urszula Łętocha. Do rywalizacji z Polakami staną na pewno gospodarze – Szwedzi, swój udział zapowiedzieli również Rosjanie, Kanadyjczycy, Kazachowie i Amerykanie. W „menu” szwedzkich zawodów znajdziemy biegi na 5/10km łyżwą, 10/15km klasykiem i sprinty klasykiem.

 

Saariselka

To miejsce często wybierali Rosjanie, jednak tym razem mają być w Gaellivare. W Finlandii możemy więc spodziewać się gospodarzy i Justyny Kowalczyk. Program zawodów w Saariselce to biegi na 5/10km klasykiem, sprinty klasykiem i biegi na 10/15km łyżwą.

 

Zawody testowe w Davos!

Podczas zeszłego weekendu poza zawodami w Olos i Bruksvalarnie rozegrano również zawody testowe w Davos. Choć zawody w Szwajcarii nie były zgłoszone do FIS, to na starcie stanęło wielu znaczących zawodników. Pierwszy dzień rywalizacji w Davos to sprinty stylem klasycznym rozegrane w nietypowy sposób, mianowicie każdy zawodnik, który awansował do fazy ćwierćfinałowej biegał 4 razy aż do finału A,B,C lub D. Zawody wygrali Thomas Bing z Niemiec i Laurien Van der Graaf ze Szwajcarii.

 

Drugi dzień rywalizacji to biegi indywidualne stylem klasycznym na dystansie 10,5km dla pań i 14km dla panów. Bieg kobiet wygrała Czeszka Katerina Smutna, w biegu mężczyzn triumfował Szwajcar Dario Cologna.

Pełne wyniki rywalizacji :TUTAJ

 

Zdjęcie : Facebook Dario Cologna

Arkadiusz Posiadała