fis

Cross Country Cross, Biegi Pościgowe i Mieszane Sztafety Sprinterskie przyszłością biegów narciarskich? „Musimy iść z duchem czasu i być atrakcyjni na tyle, ile to możliwe” – mówi szef komisji ds. biegów FIS Vegard Ulvang.

 

Jak co roku w październiku, tak i tym razem w dniach 4-6 bieżącego miesiąca w Zurychu odbył się zjazd FIS. Najważniejsi ludzie światowego narciarstwa biegowego dyskutowali o zmianach w kalendarzach, przepisach i co najciekawsze nowymi formatami zawodów.

 

Propozycje zmian

Cross Country Cross zamiast sprintu klasykiem, biegi interwałowe na dystansach 10/15km i na drugi dzień biegi pościgowe na 15/30km zamiast biegów łączonych oraz mieszane sztafety sprinterskie to propozycje jakie zasugerowano do rozważenia krajowym związkom. Wszystko to w drodze po większą widowiskowość, popularność i atrakcyjność oraz mniejsze koszty telewizyjne.

Cross Country Cross to zdecydowanie najbardziej widowiskowa konkurencja z trzech propozycji FIS-u. Konkurencja ta wywodzi się z komercyjnych zawodów Red Bull Nordix, w której to zawodnicy do pokonania mają ekstremalną trasę, a na niej strome podbiegi, karkołomne zjazdy, ostre zakręty i skocznie.

Red Bull Nordix : FILM

Cross Country Cross zadebiutował na arenie międzynarodowej podczas Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich (YOG) w Lillehammer w 2016 roku, gdzie dotarł do finału nasz reprezentant Mateusz Haratyk. Złamany kijek nie pozwolił mu nawiązać walki w finale, a przypomnijmy, że w Norwegii biegano w 10 osobowych składach. Trasa crossu była prostsza i bezpieczniejsza niż zawody Red Bulla jednak również wymagała wszechstronnego przygotowania. Sposób przeprowadzenia zawodów przypomina klasyczny sprint. Zawodnicy najpierw mierzą się z czasem w biegach kwalifikacyjnych, następnie rozgrywane są trzy dziesięcioosobowe półfinały, które wyłaniają finałową dziesiątkę zawodników walczących o zwycięstwo.

Cross Country Cross YOG 2016 Lillehammer : FILM

 

Mieszane Sztafety Sprinterskie od kilku lat są stale rozgrywane podczas Uniwersjady, czyli Akademickich Mistrzostw Świata, w zeszłym sezonie zadebiutowały również podczas Mistrzostw Polski. W mojej opinii były to najciekawsze dla kibiców zawody Mistrzostw. Długa lista startowa, wyrównana walka na trasie i częste damsko-męskie zmiany stworzyły naprawdę widowiskową konkurencję. Według FIS-u ma to być szansa dla słabszych reprezentacji, które mają tylko jednego dobrego zawodnika wśród każdej z płci.

Mix Team Sprint Universiade Almaty 2017 : FILM

Sprinterska sztafeta mieszana Mistrzostwa Polski Jakuszyce 2017 : TUTAJ

 

Biegi pościgowe zamiast biegów łączonych. Międzynarodowa federacja narciarska tę propozycję tłumaczy trudnościami w organizacji i wysokimi kosztami realizacji transmisji biegów łączonych. Bieg jest ze startu wspólnego, trzeba przygotować dwie oddzielne, szerokie trasy, co jest problemem dla wielu organizatorów oraz wymaga dwa razy większej ilości sprzętu telewizyjnego niż w przypadku biegania po jednej trasie.

Bieg łączony Mistrzostwa Świata Lahti 2017 : TUTAJ

 

Źródło : fis-ski.com

Arkadiusz Posiadała