logo

Data rozegrania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang w 2018 roku znana jest już od dłuższego czasu, od niedawna znany jest również dokładny program zawodów. Zapraszam do zapoznania się z planem startów oraz przedsezonowymi faworytami!

 

Bieg łączony kobiet 15km (7,5C+7,5F) – 10 luty

Bieg łączony kobiet to pierwsza konkurencja biegów narciarskich Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang. Podczas zeszłorocznych Mistrzostw Świata w Lahti na podium tej konkurencji stanęły : Marit Bjoergen, Krista Parmakoski i Charlotte Kalla. Tuż za podium znalazły się : Natalie Von Siebenthal, Heidi Weng i Teresa Stadlober. Wśród faworytek do medali warto wymienić również : Astrid Jacobsen, Jessicę Diggins, Kerttu Niskanen, Annę Haag, Ingvild Oestberg. Mistrzynią Olimpijską sprzed czterech lat jest Marit Bjoergen.

 

Bieg łączony mężczyzn 30km (15C + 15F) – 11 luty

Panowie Igrzyska rozpoczną dzień później również skiathlonem. Najlepsza szóstka tegorocznych Mistrzostw Świata w tej konkurencji to Sergey Ustiugov, Martin Sundby, Finn Krogh, Sjur Roethe, Alex Harvey i Didrik Toenseth. Dobrze podczas biegów łączonych w Pucharze Świata w zeszłym sezonie radzili sobie również : Dario Cologna, Marcus Hellner, Simen Hegstad Krueger, Maurice Manificat i Matti Heikkinen. Mistrzostwa Olimpijskiego sprzed czterech lat bronił będzie Dario Cologna.

 

Sprint stylem klasycznym kobiet – 13 luty

Sprint stylem klasycznym na głównej imprezie sezonu gościł ostatnio podczas Mistrzostw Świata w Falun w 2015 roku. Wtedy na podium znalazły się Marit Bjoergen, Stina Nilsson i Maiken Caspersen Falla(Mistrzyni Olimipijska sprzed czterech lat „łyżwą”). Od tych Mistrzostw minęły jednak już sporo czasu. W zeszłym roku w Sprincie klasykiem w Pucharze Świata poza wyżej wymienionymi zawodniczkami na podium stawały : Hanna Falk, Krista Parmakoski, Heidi Weng oraz Anamarija Lampic, Astrid Oyre Slind i Ida Sargent (ostatnie trzy stanęły na podium podczas słabo obsadzonej próby przedolimpijskiej w PyeongChang).

 

Sprint stylem klasycznym mężczyzn – 13 luty

Pierwsza trójka sprintu klasykiem mężczyzn MŚ Falun 2015 to Petter Northug, Alex Harvey i Ola Vigen Hattestad (Mistrz Olimpijski sprzed czterech lat „łyżwą”). Na podium sprintów klasykiem w zeszłym sezonie Pucharu Świata stawali : Calle Halfvarson, Paal Golberg, Eirik Brandsdal, Johannes Klaebo, Sergey Ustiugov, Emil Iversen, Teodor Petersson oraz Gleb Retivykh, Sondre Fossli i Andrey Parfenov (podczas próby przedolimpijskiej).

 

 

Bieg na 10km stylem dowolnym kobiet – 15 luty

Bieg na 10km łyżwą podobnie jak zmagania sprinterskie klasykiem ostatnio na głównej imprezie sezonu gościł podczas Mistrzostw Świata w Falun. Tam w trudnych warunkach(padający śnieg) najlepiej poradziły sobie : Charlotte Kalla, Jessica Diggins i Caitlin Gregg. Po wynikach z zeszłego sezonu w do grona faworytek należy zaliczyć również : Marit Bjoergen, Kristę Parmakoski, Astrid Jacobsen, Sadie Bjornsen, Ingvild Oestberg, Stinę Nilsson.

 

Bieg na 15km stylem dowolnym mężczyzn – 16 luty

Podczas Mistrzostw Świata w Falun w 2015 roku bieg na 15km stylem dowolnym wygrał Johan Olsson, który zakończył już karierę. Na drugim i trzecim miejscu w Falun byli Maurice Manificat i Anders Gloeersen. W zeszłym sezonie Pucharu Świata w biegach dystansowych „łyżwą” miejsca na podium zajmowali również : Martin Sundby, Sergey Ustiugov, Alex Harvey, Finn Krogh, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson, Alexander Legkov, Simen Hegstad Krueger.

To tyle na dziś, w drugiej części przedstawieni zostaną faworyci dystansowych i sprinterskich biegów sztafetowych oraz biegów na 30 i 50km.

 

Arkadiusz Posiadała