northug

Pojedynek Johannesa Hoesflot Klaebo i Pettera Northuga w zawodach nartorolkowych, program zawodów Toppidrettsveka – festiwalu nartorolkowego w Norwegii oraz o poczynaniach treningów reprezentantów Francji i Rosji. To wszystko w przeglądzie prasy #11, zapraszam do lektury!

 

 

Johannes Hoeflot Klaebo zwycięża w Coop Trysil Rulleskisprint 2017!

Miejskie zawody sprinterskie stylem klasycznym, sponsorowane przez firmę wspierającą Pettera Northuga – Coop, organizowane w miejscowości Trysil „padły łupem” Johannesa Klaebo. Młody Norweg, multimedalista Mistrzostw Świata Juniorów i brązowy medalista Mistrzostw Świata Seniorów w zaciętym pojedynku pokonał na centymetry swojego bardziej utytułowanego kolegę, twarz Coop – Pettera Northuga (finisz na zdjęciu). Trzecie miejsce dla Niklasa Dyrhauga, czwarte miejsce zajął Hans Christer Holund, a finałową piątkę uzupełnia najmłodszy brat Pettera Northuga – Even (pośredni z braci Northugów – Thomas zakończył karierę po ubiegłym sezonie).

Wyniki :TUTAJ

 

Program zawodów Toppidrettsveka, gwiazdy biegów narciarskich na start!

Toppidrettsveka to kolejny festiwal nartorolkowy w Norwegii, który co roku przyciąga na start gwiazdy biegów narciarskich. Program tegorocznych zawodów prezentuje się następująco :

Czwartek, 17 sierpnia :

  • 14:30 – Sprint C – kwalifikacje, Aure
  • 16:00 – Sprint C – finały,  Aure

Piątek, 18 sierpnia :

  • 10:00 – Aure-Brekka 24km F
  • 18:00 – Sprint F – kwalifikacja, Trondheim
  • 19:00 – Sprint F – finały, Trondheim

Sobota, 19 sierpnia :

  • 13:00 - Kvilhaugen Opp, Trondheim
  • 16:00 15km C „na dochodzenie”, Trondheim

Swój start w zawodach zapowiedzieli między innymi :

-          Norwegia : Northug, Klaebo, Krogh, Teonseth, Iversen, Weng, Jacobsen;

-          Szwecja : Halfvarsson, Joensson, Haag, Ingemarsdotter, Falk;

-          Finlanfia : Heikkinen, Niskanen;

-          Francja : Manificat, Gros, Jouve, Chanavat;

-          Szwajcaria : Cologna, Van der Graaf

 

Gdzie trenują Francuzi i Rosjanie?

Kadra reprezentacji Francji postanowiła wybrać się do Norwegii nie tylko na wspomniane wyżej zawody – Toppidrettsveka. Do kraju Wikingów Francuzi pojechali tydzień wcześniej, gdzie wykonują solidne treningi, start w zawodach będzie zakończeniem zgrupowania. Na portalowym facebooku („skipol.pl”) można znaleźć udostępniony filmik z treningu mocy sprinterów reprezentacji Francji. Zawodnicy najpierw wykonują ćwiczenia siłowe ze sztangą, następnie wykonują przyspieszenia na nartorolkach oporowani przez trenera i bez oporu.

 

Reprezentanci Rosji w to lato wybrali start w Blinkfestivalu i na starcie Toppidretsveki ich nie zobaczymy. Grupa Markusa Kramera z Legkovem i Ustyugovem w składzie trenuje obecnie w Szwajcarskim Lenzerheide, gdzie skupiają się na treningach imitacyjnych z kijkami.

Zdjęcie : petternorthugjr.tumblr.com

 

Arkadiusz Posiadała