finlandia

Fiński trener - Ilka Jarva o współpracy z reprezentacją Czech, koniec kariery Tima Tscharnke i zawody nartorolkowe w Skandynawii z udziałem światowej czołówki i Maćka Staręgi. Co słychać w biegach narciarskich, informacje i ciekawostki, czyli przegląd „prasy”, zapraszam.

 

 

Tim Tscharnke kończy karierę.

Ostatni, niemiecki zwycięzca zawodów Pucharu Świata (15km klasykiem ze startu wspólnego, Val di Fiemme 2015) i srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich (sztafeta sprinterska z Axelem Teichmannem, Vancouver 2010) Tim Tscharnke pomimo wielu problemów zdrowotnych podjął próbę przygotowań do sezonu olimpijskiego. Pojawiły się jednak kolejne urazy, tym razem pleców i stopy, które zmusiły go do rezygnacji z tych  planów i podjął on decyzję o zakończeniu sportowej kariery. 

 

Rozmowa z trenerem reprezentacji Czech - Ilkka Jarva (na zdjęciu).

Na ostatni rok przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pyeongchang na zmianę głównego szkoleniowca zdecydowały się władze Czeskiego Związku Narciarskiego. Fiński szkoleniowiec Ilkka Jarva objął dowodzenie w sztabie trenerskim reprezentacji. Po dwóch miesiącach przygotowań i poznaniu zawodników Jarva widzi potencjał wśród czeskich zawodników. Fin chwali swoich zawodników i trenerów współpracujących za chęć do ciężkiej pracy, mówi o pracy treningowej, którą wykonali do tej pory, dalszych planach przygotowawczych i wymienia rzeczy, które chce poprawić. Czesi przygotowania rozpoczęli od treningów niskiej intensywności, podczas których ćwiczyli technikę i przygotowywali organizmy na cięższe jednostki treningowe. Czas letni, to dla Czechów pora na trudne treningi o wysokiej intensywności i dużej objętości, po których czekać ich będzie dwa tygodnie odpoczynku i starty kontrolne jesienią. Końcówka przygotowań to już obozy na śniegu. Ilka mówi też, że chce nauczyć zawodników planowania, większej kontroli i analizy zarówno pracy treningowej, jak i odpoczynku pomiędzy sesjami. Cała rozmowa, w języku angielskim dostępna tutaj :  WYWIAD

 

Dobry występ Staręgi w sprincie Inge Braten Memorial.

Dziewiąte miejsce zajął Maciej Staręga w silnie obsadzonych zawodach sprinterskich, rozgrywanych w szwedzkim Tunne pod nazwą Inge Braten Memorial. W zawodach brali udział między innymi najlepsi szwedzcy narciarze i specjalizujący się w sprintach na nartorolkach, zawodnicy Team Jobzone, z którymi trenował podczas obozu w Torsby Maciek. Zawody wygrał Erik Silfver przed Teodorem Petersonem i Timo Andre Bakkenem, cała trójka znana z narciarskiego Pucharu Świata. Wśród kobiet wygrała Hanna Falk przed Stiną Nilsson i Idą Ingemarsdotter. Pełne wyniki tu : WYNIKI

 

Dyrhaug wygrał z Northugiem i Sundbym w Kristiansand Skifestival.

Na starcie zawodów Kristansand Skifestival pojawili się najlepsi narciarze z sąsiadującej ze Szwecją Norwegii. Wśród mężczyzn zwyciężył Niklas Dyrhaug, drugie miejsca zajął Anund Lid Byggland, trzecie Petter Northug. Na kolejnym lokatach zameldowali się Emil Iversen i Martin Johnsrud Sundby. Bieg pań wygrała Heidi Weng przed Astrid Jacobsen i Anne Kjersti Kalvą. Na mecie zameldowało się zaledwie 6 kobiet. Wyniki zawodów :

WYNIKI

 

Arkadiusz Posiadała