wct

Nowy cykl maratonów na nartorolkach z gwiazdami Visma Ski Classic, kolejny festiwal narciarski w Norwegii, zgrupowanie kadry Francji i plany Macieja Staręgi. Co słychać w biegach narciarskich, informacje i ciekawostki, czyli przegląd „prasy”, zapraszam!

 

Guide World Classic Tour

Organizatorzy biegów na nartorolkach pozazdrościli kolegom po fachu, którzy zajmują się biegami narciarskimi i za przykładem Visma Ski Classic stworzyli swój cykl biegów długodystansowych na nartorolkach.

Cykl nazywa się Guide World Classic Tour i składa się z czterech startów :

  1. Olaf Skoglunds Minneloppen - 80km
  2. Blink Classics - 60km
  3. Alliansloppet - 48km
  4. Fiemme Rollerski Cup - 60km

Do zawodów zostały zgłoszone między innymi zespoły : Team United Bakeries, Team Tynell, Lyn Ski, Team BN Bank i Team Santander, więc Ci sami, którzy wygrywają zimą na nartach.

 

Sommarland Skifestival

W miniony weekend, 24-25 czerwca został przeprowadzony  Sommarland Skifestival, a więc promocja biegów narciarskich w Norwegii również poza sezonem zimowym trwa w najlepsze. W ramach festiwalu rozegrano Sommarlandsprinten – zawody sprinterskie na nartorolkach, w  których triumfowali : Maiken Caspersen Falla przed Ragnhild Hagą i Silje Oyre Slind wśród kobiet oraz Ragnar Bragvin Andresen przed Magnusem Kimem i Palem Troan Aune wśród mężczyzn.

Drugiego dnia rywalizowano na dłuższych dystansach w ramach biegu Kanalrennet. Bieg panów padł łupem Martina Johnsruda Sundby’ego, który na finiszu pokonał Andersa Auklanda i Simen Ostensena. Bieg pań wygrała Silje Oyre Slind, której udało się stanąć na podium również dnia poprzedniego w rywalizacji sprinterskiej. Drugie miejsce dla Lotty Udnes Weng, a trzecie dla Kari Vikhagen Gjeitnes.

 

Obóz Maćka Staręgi z Team Jobzone

Wspomniany wyżej, jako zwycięzca sprintu podczas Sommarland Skifestivalu Andresen to członek jednego z nielicznych na świecie teamów, który w swoich szeregach zbiera sprinterów. W Team Jobzone, o którym piszę, trenują również między innymi specjalista od sprintów stylem klasycznym, znany z Pucharu Świata Timo Andre Bakken i supersprinter, zawodnik specjalizujący się na dystansach 100-200m Ludvig Sognen Jensen. Na wspólne treningi z nimi do Torsby wybiera się nasz najlepszy sprinter – Maciej Staręga. Obóz zakończą startem kontrolnym w sprincie stylem dowolnym, który już na początku lipca odbędzie się w Sunne.

 

 

Francuzi w Premanon

Męska część reprezentacji Francji, z bohaterem przeglądu „prasy” #4, medalistą Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata, specjalizującym się w biegach długich – Mauricem Manficat i czołowymi sprinterami Pucharu Świata ( Baptiste Gros, Richard Jouve ) na kolejne w tym sezonie zgrupowanie przygotowawcze do Igrzysk Olimpijskich w Korei wybrali narodowe centrum biegów narciarskich Moyenne Montagne w Premanon.

 

Arkadiusz Posiadała