manificat

O ciekawym wyzwaniu, jakie postawił sobie Maurice Manificat, drugich w tym sezonie, fisowych zawodach nartorolkowych i problemach zdrowotnych Johannesa Klaebo.

 

Mont Ventoux razy trzy!

Trzy razu w ciągu trzech dni i za pomocą trzech różnych środków przemieszczania się na popularny francuski szczyt Mont Ventoux, takiego wyzwania podjął się czołowy francuski biegacz narciarski, specjalista od długich dystansów – Maurice Manificat ( na zdjęciach). Wbiegł na nogach, podjechał na rowerze i na nartorolkach. Rowerowy i nartorolkowy podjazd zaczynał z miejscowości  L'Isle-sur-la-Sorgue, którą od szczytu dzieli około 50km i blisko 1900m przewyższenia! Dodatkowym utrudnieniem była upalna temperatura, która dochodziła do 37 stopni Celsjusza. „Nie wiem jak dużo wody wypiłem, ale nigdy nie smakowała tak dobrze” – podsumowywał Maurice.

 

Drugie w tym sezonie nartorolkowe zawody FIS.

Po trzydniowym turze rozegranym jeszcze w maju w Torsby tym razem nartorolkarze startujący w zawodach pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej rywalizowali w szwedzkim Oestersund. Uphill, czyli bieg pod górę rozgrywany na dystansie 2.5km stylem dowolnym wygrali Elin Mohlin wśród kobiet i Robin Norum wśród mężczyzn oraz Wilma Joensson i Eric Rosjoe w biegach juniorskich. Bieg na 10km stylem klasycznym wśród juniorek wygrała Hanna Abrahamsson. Biegi na 15km klasykiem padły łupem Elin Mohlin wśród seniorek i Erica Rosjoe wśród juniorów. Z najdłuższym dystansem, 20km mierzyli się seniorzy i tu najlepszy okazał się znany raczej z biegów sprinterskich w narciarskim Pucharze Świata Oskar Svensson. Przypomnę, że od zeszłego sezonu w zawodach nartorolkowych można zdobywać FIS punkty.

 

manificat

 

Przeziębienie Klaebo.

Młody zawodnik przyjechał na drugie w tym sezonie przygotowawczym zgrupowanie norweskiej kadry sprinterów na nartach w Sognefjellet, jednak już po pierwszym treningu i zaledwie jednej nocy opuścił zgrupowanie z powodu przeziębienia. Sam zainteresowany mówi, że bardzo potrzebuje treningu na nartach i chciał wykonać kilka dobrych jednostek z chłopakami z kadry, jednak zachował się bardzo rozsądnie i wrócił do domu aby wydobrzeć i za kilka dni wrócić na pełne obroty.

 

Arkadiusz Posiadała