Czeska i austriacka kadra juniorów nawiązały współpracę. Pierwszy wspólny obóz treningowy, prowadzony przez Tronda Nystada i Martina Koukala, odbywa się w czeskim Pecu pod Sneżkou w dniach 3-11 czerwca.

 

 

"Trond (Nystad - red.), który pracuje jako konsultant austriackiego związku narciarskiego, wiele pomógł w projekcie.  Przygotowuje plany szkoleniowe dla narciarzy z Austrii, a ja dla Czechów. Obóz jest wspaniałą okazją dla naszych sportowców, by uczyć się od siebie." - powiedział Martin Koukal - Mistrz Świata 2003, obecnie główny trener juniorskiej reprezentacji Czech w biegach narciarskich.

 

W obozie uczestniczy 9 czeskich juniorów, 8 Austriaków oraz Estończyk.

Zawodnicy mają dwie jednostki treningowe dziennie, w przeciwieństwie do tradycyjnego, czeskiego programu doszło do paru zmian. Poranne rozruchy nie są obowiązkowe, pierwszy trening zaczyna się o 8:30, drugi o 16.00. Chcemy, żeby zawodnicy mieli więcej czasu na odpoczynek pomiędzy jednostkami treningowymi. W trakcie zgrupowania nie będzie jak dotychczas całego dnia wolnego, zmieniliśmy to na dwa razy po pół dnia – kontynuuje Koukal. Codziennie spotykamy się z zawodnikami, omawiamy aktualny dzień, co im się podobało, a co chcieliby zmienić. Dużo pracujemy nad techniką, staramy się pokazać zawodnikom jak chcielibyśmy, żeby ich praca wyglądała.

Oprócz treningów wytrzymałościowych i pracy nad techniką młodzież doskonali także swój angielski. Postanowiliśmy, że właśnie ten język, będzie głównym językiem zgrupowania. Wzajemne kontakty będą z pewnością wartością dodaną w sezonie zimowym, zawodnicy będą znali większą grupę zawodników, z którymi będą rywalizowali na trasach biegowych. I język i wzajemne kontakty pozwalają na lepsza aklimatyzację w zawodach międzynarodowych.

 

 

Kolejny wspólny obóz treningowy odbędzie się w październiku w Ramsau, gdzie dołączą do nas jeszcze Niemcy. - "To projekt pilotażowy, chcielibyśmy go rozwinąć i na tej podstawie stworzyć długotrwałą współpracę. Widzę w naszym współdziałaniu ogromny potencjał." - stwierdził Koukal.

 

huk

 od redakcji:

pod koniec lipca czeska kadra juniorów weźmie udział w norweskim zgrupowaniu szkoleniowym organizowanym przez Norweską Federację Narciarską. W tym projekcie mają także wziąć udział nasi najlepsi juniorzy.