bury

Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) przebiegła 5 km stylem klasycznym w czasie 15 minut i 24 sekund i została mistrzynią Polski. Wśród mężczyzn niespodziewanie triumfował Dominik Bury!

GALERIA Z DEKORACJI ZAWODÓW

 

Dziesiejszy dzień na Polanie Jakuszyckiej przypominał kalejdoskop pogodowy. W ciągu dwóch godzin poprzedzających start trzy lub czterokrotnie sypał śnieg, burząc koncepcje smarowania trenerom i serwismenom. Nasmarować dzisiaj łatwo nie było, jednak obserwując rywalizację zarówno kobiet jak i mężczyzn na podbiegach, tylko nielicznym nie udało się trafić ze smarowaniem. Wyniki prezentujemy poniżej, zwycięstwo Justyny Kowalczyk nie podlegało dyskusji, zdecydowanie ciekawiej zapowiadała się walka o tytuł w grupie seniorów. Przewidywania były różne, najczęściej wśród zwycięzców wymieniano dwa nazwiska Jana Antolca i Dominika Burego. Dominik Bury ostatecznie wygrał bieg zdobywając tytuł Mistrza Polski Seniorów jako ...junior. Tym większe gratulacje. Srebro dla Jana Antolca, który stracił do Burego 19, 2 skundy. Maciej Staręga, trochę zmęczony po biegu na 30km, którego jak powiedział w jednym z wywiadów nie miał w planie, zajął najniższy stopień podium. Trasa dzisiejszego biegu nie należała do najłatwiejszych, część trenerów twierdziła nawet, że była zbyt trudna, że pokonywanie cztery razy bardzo selektywnych podbiegów to za dużo jak na czwarty bieg Mistrzostw Polski. Refleksja jednak przyszła bardzo szybko, kiedy jak nie teraz, gdzie jak nie w Jakuszycach, w końcu to Mistrzostwa Polski.

 Jeszcze słowo o dekoracjach. Zaczęto oczywiście, od dekoracji kobiet z Justyną Kowalczyk na najwyższym stopniu podium. Tłum, rzesza fotoreporterów, sam miałem problem z dopchaniem sie do "ujęcia". Dekoracja zakończona i zrobiło sie pusto, panów można było fotografowac do woli, nie mówiąc już o dekoracjach Młodzieżowych Mistrzostw Polski, na których byli tylko przysłowiowi krewni i znajomi ... Dociekliwi zauważą z pewnościa na zdjęciach brak na podium Maćka Staręgi i Pawła Klisza. Panowie poszli rozbiegać się po starcie i po prostu nie zdążyli wrócić.

 

Na trasie nie obyło się także bez upadków na zjazdach, kilku zawodników mówiąc potocznie leżało, najbardziej jednak szkoda 18 letniego Maćka Popielucha z Jedności Nowy Sącz. Zawodnik kilkaset metrów przed metą, wywrócił się, złamał kija i uszkodził wiązanie, efekt 17 miejsce, a mogło sie skończyc koło 10-tego.

Śniegu, co także zobaczycie na zdjęciach w Jakuszycach nie brakuje, odcinki dzisiejszej trasy zostały przygotowane po raz pierwszy od 2012 roku, czyli od ostatnich MP z udziałem Justyny Kowalczyk, tej trasy nie ratrakowaliśmy od lat - powiedział obecny na zawodach komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin. Jutro ostatnia odsłona MPS 2016 - biegi sztafet i upragniony chyba przez wszystkich zawodników i trenerów koniec sezonu.

////////////

 

Kowalczyk już w połowie dystansu miała nad Sylwią Jaśkowiec ok. pół minuty przewagi. Później tę różnicę tylko powiększała, aż na mecie uzbierało się jej aż 71 sekund. Druga Jaśkowiec (Lks Hilltop Wiśniowa Osieczany) wyprzedziła trzecią Martynę Galewicz (AZS AWF Katowice) o 26 s.

 

WYNIKI SENIORKI

GALERIA FOTO

 

Dużo ciekawiej było wśród panów, bo ani multimedalista tych mistrzostw Maciej Staręga (brąz), ani Jan Antolec (srebro) nie byli w stanie zatrzymać urodzonego w listopadzie 1996 roku Dominika Burego. Ten do połowy dziesięciokilometrowego dystansu biegł za faworyzowaną dwójką, ale zdecydował się na samotny atak. Na mecie nad reprezentującym LKS Poroniec Poronin Antolcem miał 19 sekund przewagi.

 

WYNIKI SENIORZY

GALERIA FOTO 

 

W ramach tego samego biegu rozegrano również Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Najlepszą zawodniczką U-23 okazała się Urszula Łetocha LKS Hilltop Wiśniowa Osieczany, piąta w klasyfikacji MPS. Srebro trafiło do Magdaleny Czusz MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski (10. MPS), a brązowy medal wywalczyła Elżbieta Dorula LKS Poroniec Poronin (12. MPS).

 

WYNIKI MMP K

 

Wśród mężczyzn najlepszym młodzieżowcem okazał się Mateusz Chowaniak UKS Regle Kościelisko, który w klasyfikacji Mistrzostw Polski zajął 4. miejsce. Drugie miejsce zajął Andrzej Pradziad, również UKS Regle (6. MPS), a trzeci był Kamil Bury MKS Istebna (9. MPS).

 

WYNIKI MMP M

 

 

MCh