Ligi Regionalne

Pierwsze zawody Mazowiecko-Północnej Ligi Regionalnej Grupy Azoty. Plaża w białostockich Dojlidach była miejscem inauguracyjnych zawodów w tym sezonie Ligi Regionalnej Grupy Azoty regionu mazowiecko-północnego. W zawodach wystartowało 129 narciarzy z sześciu klubów.

 

 

Plaża w białostockich Dojlidach to ulubione miejsce spędzania czasu wolnego przez mieszkańców Białegostoku. Zmodernizowany ośrodek z wypożyczalnią sprzętu wodnego, polem kempingowym, miejscem na grila, placem zabaw, siłownią na powietrzu, a także scieżkami spacerowymi jest bardzo atrakcyjny. Jest to także bardzo dobre miejsce do rozgrywania zawodów w różnych dyscyplinach sportowych. Letnie imprezy triathlonu, siatkówki plażowej przyciagają na Doljidy czółowkę krajowa w tych dyscyplinach. W 2015 roku odbyły się tam także zawody w kajakarstwie. Ale Dojlidy tętnią życiem także zimą. Od początku stycznia gdy tylko na to pozwoliły temperatury działały armatki śnieżne. Pracownicy Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przygotowali około 600-metrową pętlę dla narciarzy biegowych.

W ośrodku już drugi sezon działa wypożyczalnia, gdzie do dyspozycji jest 80 kompletów nart w rozmiarach od 100 do 195 cm. "Deski" są wzbogacone o tzw. łuskę w środkowej części, ułatwiającą stawianie pierwszych kroków. W weekendy ośrodek ma pełne obłożenie, a nart nie starcza wszystkim. W północno-wschodniej Polsce jeszcze tylko ośrodek Szelment sztucznie naśnieża trasy.  

- Jesteśmy bardzo wdzięczni władzom BOSiR-u, że tak przygotowują te trasy. Naprawdę wypadamy bardzo dobrze w porównaniu do dużych ośrodków narciarskich. Mamy nadzieję, że to będzie tylko sprzyjało rozwojowi narciarstwa w naszym regionie - mówi Waldemar Leszczyński, prezes Podlaskiego Związku Narciarskiego.

W środę w Dojlidach zostały rozegrane pierwsze zawody narciarskie z cyklu Mazowiecko-Północnej Ligi Regionalnej Grupy Azoty . Jest to nowy cykl w polskich biegach młodzieżowych jednodniowych imprez w pięciu regionach.  W każdej z lig zostanie rozegranych pięć edycji zawodów. Dla kategorii juniorek i juniorów E (rocznik 2004 i młodsi) są to główne starty w sezonie. Najlepsi z tej grupy wiekowej zakwalifikują się do finałowych zawodów Pucharu Grupy AZOTY.

 

W Białymstoku wśród juniorek E na dystansie jednego kilometra triumfowała Julia Zajczyk z UKS Start Malawicze. - Do szkoły w Malawiczach uczęszcza około 50 uczniów, w tym kilkunastu trenuje narciarstwo - mówi Piotr Zaręba, nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły w Malawiczach. - Szczególnie dziewczyny garną się do tego sportu i niektóre wykazują duży talent.

- Wygrałam z dosyć dużą przewagą i biegło mi się fajnie - przyznaje zwyciężczyni, Julia Zajczyk. - Gdyby od początku sezonu było więcej śniegu i można było trenować to forma byłaby jeszcze lepsza. Dobrze, że byliśmy na obozie w Czechach gdzie było trochę tras przygotowanych do biegania. Ale też muszę przyznać, że na Dojlidach także jest fajne miejsce dla narciarzy.

Wsród juniorów E wygrał Michał Okniński z Rawy Siedlce, a tuż zanim był zawodnik gospodarzy Michał Mantiuk z Hubala Białystok.

- Fajna trasa gdyż śnieg jest bardzo dobrze ubity - mówił na mecie Mantiuk. - Do pierwszego miejsca straciłem osiem sekund, ale gdyby od początku sezonu były dobre warunki do treningu to mógłbym powalczyć o wygraną. Narciarstwo trenuję od trzech lat, a moim największym sukcesem jest drugie miejsce na zawodach ogólnopolskich w Białce Tatrzańskiej.

Jednym z koordynatorów programu narciarskiego jest Grzegorz Staręga z Siedlec, prywatnie tata uczestnika Pucharów Świata w narciarstwie - Macieja Staręgi.

- Oprócz zawodów w Białymstoku w regionie mazowiecko-północnym planowane sę jeszcze dwa w Siedlcach, jedne w Supraślu i finał w Szelmencie - opowiada Staręga. - Oczywiście wszystko zależy od warunków. Jak na mój gust to startuje bardzo dużo zawodników, bo niespodziewałem się ponad 100 narciarzy. Ta frekwencja na pewno jest zadawalająca także dla głównego sponsora jakim jest grupa Azoty. Jestem pod wrażeniem organizacji zawodów w Białymstoku. 

OFICJALNE WYNIKI ZAWODÓW

 

Wyniki biegów

Juniorki E (1 km, rocznik 2004 i młodsi)

1. Julia Zajczyk (Start Malawicze)

2. Gaja Szlegier (Hubal Białystok)

3, Aleksandra Śnitko (Rawa Siedlce)

Juniorzy E (1 km, rocznik 2004 i młodsi)

1. Michał Okniński (Rawa Siedlce)

2. Michał Mantiuk (Hubal Białystok)

3. Jakub Sobiczewski (Rawa Siedlce)

Juniorki C (3 km, rocznik 2000 - 2001)

1. Justyna Stefaniuk (Rawa Siedlce)

2. Monika Sołoniewicz (Rawa Siedlce)

3. Aleksandra Siemieniuk (Puszcza Supraśl)

Juniorzy C (3 km, rocznik 2000 - 2001)

1. Jakub Kiełczykowski (Rawa Siedlce)

2. Szymon Szczykowski (Puszcza Supraśl)

3. Mateusz Posiadała (Rawa Siedlce)

Juniorki D (2km, rocznik 2002-2003)

1. Hanna Popko (Hubal Białystok)

2. Rozalia Prokurat (Rawa Siedlce)

3. Izabela Pieńczykowska (Hubal Białystok)

Juniorzy D (2km, rocznik 2002-2003)

1. Piotr Sobiczewski (Rawa Siedlce)

2. Jonasz Bakun (Hubal Białystok)

3. Paweł Żynel (Hubal Białystok)

 

GALERIA FOTO  na razie tylko kilkanaście zdjęć, czekamy na resztę

 

redakcja