liga małopolska

Druga edycja tegorocznej Ligi Małopolskiej SZS w biegach narciarskich o Puchar ON Kotelnica, połaczonej z Ligą Tatrzańską to rozegrane dzisiaj biegi stylem klasycznym w Zakopanem. Na starcie stanęło prawie 400 biegaczek i biegaczy narciarskich z Małopolski.

 

Piąty sezon Ligi Małopolskiej w biegach narciarskich jak na razie przerasta oczekiwania organizatorów. Z średniej liczby 250-260 osób startujących w ubiegłym sezonie, w tym średnia wynosi 350. To dużo!

Tak liczna obsada jest wyzwaniem dla wszystkich biorących udział w zawodach, a przypomnę, że starty dzisiaj trwały nieprzerwanie od godziny 10.30 do 14-ej. Dla samych zawodników, ich trenerów i nauczycieli był to bardzo długi dzień.

Mało tego, przygotowane wcześniej tory do klasyka (dwa) niestety nie przetrwały próby czasu i jeden z odcinków biegnący pod górę był ich pozbawiony. Zawodnicy z gimnazjów jeszcze  sobie radzili na "klepisku", ale młodsi mieli spore problemy. Najlepiej podsumował to jeden z piątoklasistów, krzycząc do stojącego trenera - nie mogę szybciej, nie słuchają sie nic ( te narty).

Oczywiście w takiej masie startyjących nie obyło się także bez kontrowersji, byli zawodnicy, którzy próbowali łyżwować, czyli biec technika dowolną co w biegu rozgrywanym stylem klasycznym jest oczywiście niedozwolone. Sędzia Główny zawodów Adam Dudek, zareagował błyskawicznie, stawiając na "problematycznym" odcinku kolejnego sędziego.

 

Przejdźmy jednak do wyników:

Chłopcy z klas gimnazjalnych pokonywali dzisiaj dystans 3km. Czas dnia należy do drugoklasisty Dawida Damiana z Gimnazjum w Piątkowej, który dystans przebiegł w czasie 9:45,5 minuty, zresztą jako jedyny zawodnik poniżej 10 minut. Drugie miejsce w OPEN należy do zwycięzcy klas trzecich Wiktora Czaji z GMS Zakopane 10:08,1 minuty, a trzeci do drugiego w tej kategorii Dariusza Staszela z Gimnazjum w Kościelisku. Czwarty czas i to także niespodzianka to zwycięzca kategorii pierwszoklasistów Karol Smajdor 10:58,2 z Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu.

W biegu dziewcząt na tym samym dystansie obyło się bez niepodzianek "czasowych", w poszczególnych klasach wygrywały:

III kl - Joanna Jakieła - GMS Zakopane

II kl  - Paulina Pawliczek - GMS Zakopane

I kl   - Kamila Gąsienica  - Gimnazjum Kościelisko

Szkoły podstawowe to dystanse 2 kilomterów (klasy VI i V) oraz jeden kilometr w kategorii klasy IV i młodsi. W poszczególnych grupach tryumfowali:

KL.VI - Irena Szkurat z SP Sękowa i Jan Guńka z SP Chochołów

KL. V - Anna Nędza z SP Kościelikso i Łukasz Trebunia z SP nr 2 Biały Dunajec

KL.IV - Daria Szkurat z SP Sękowa i Szymon Tylka z SP Czarny Dunajec.

 

WYNIKI OFICJALNE

 

Jeszcze o nagrodach, oprócz pamiątkowych statuetek, dyplomów i medali, zwycięzcy z SP otrzymali pamiątkowe opaski z logiem Ligi od firmy Forzasport, najlepsze szkoły bony towarowe od firmy Aiconsport dystrybutora smarów Briko Maplus.

I oczywiście losowanie, firma Fischer Polska na każdą edycję ligi przekazuje dwie pary nart Fischer Sprint do losowania pomiędzy szkoły podstawowe i gimnazjalne. Dzisiaj narty wylosowali SP Gliczarów i Gimnazjum Kasina Wielka. Niestety przedstawicieli Gliczarowa nie było już na zawodach dlatego zgodnie z regulaminem losowano powtórnie i tym razem szczęśliwy los padł na PSP Stare Bystre.

 

W Rankingu Briko Maplusa czyli klasyfikacji szkół dzisiaj najlepszymi okazały się szkoły Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem i Szkoła Podstawowa w Kościelisku.

RANKING SZKÓŁ

Ranking indywidualny i ranking szkół po dwóch edycjach ukaże się jutro wieczorem.

 

/KaCe/