pzn

Od Mistrzostw Polski Seniorów 2019 rozgrywanych od 28 do 31 marca na trasach Polany Jakuszyckiej minęło już kilka dni, przypomnimy więc wyniki kategorii młodzieżowców i U-23 na dystansach 15km kobiet i 30km mężczyzn.

 

 

Przypomnijmy że podium w biegu pań na dystansie 15 kilometrów stylem klasycznym wyglądało następująco: wygrała Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice) przed dwójką zawodniczek LKS Markam Wiśniowa Osieczany Urszulą Łętochą i Weroniką Kaletą.

Bieg ukończyło 12 pań, z czego aż osiem (sic!) zdobyło medale Mistrzostw Polski w trzech kategoriach, seniorów, młodzieżowców (U-23) i juniorów ('99'00).

 

Mistrzostwa Polski Młodzieżowców, Kategoria U-23

1. Agata Warło - NKS Trójwieś Beskidzka

2. Klaudia Kołodziej - LKS Witów Ski Mszana Górna

3. Anna Bielecka - UKS Rawa Sieldce

(sklasyfikowano 4 zawodniczki)

WYNIKI KOBIET U-23

 

Mistrzostwa Polski juniorek:

1. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa Osieczany (brąz także w MP seniorów)

2. Magdalena Kobielusz - LKS SSR Sokół Szczyrk

3. Marcelina Wojtyła - MKS Istebna

(sklasyfikowano 4 zawodniczki)

WYNIKI MP JUNIOREK

 

W biegu panów na 30km nie rozegrano Mistrzostw Polski Juniorów, na starcie pojawił sie tylko jeden zawodnik z tej kategorii wiekowej Robert Paszkiewicz z KS Ski Team Wodzisław Śląski, czyli niejako z automatu stał się najlepszym juniorem Mistrzostw Polski AD 2019 w biegu na 30km klasykiem. Bez medalu niestety, ponieważ ta konkurencja oficjalnie się nie mogła odbyć.

Tutaj rodzi się jeszcze jedno pytanie, gdzie byli w czasie MPS nasi kadrowi juniorzy? Czyżby dla nich walka o kolejne tytuły mistrzowskie w swojej kategorii była już nieistotna? czy naprawdę w naszym kraju biegi już tak nisko upadły, że nie da się rozegrać konkurencji, w której powinno stanąć na starcie 5, a do mety dotrzeć 3 zawodników? To są pytania oczywiście retoryczne...

 

W kategorii młodzieżowiec (U-23) do mety i podium MP w tej kategorii dotarło 3 zawodników:

1. Dominik Bury - MKS Istebna ( jednocześnie zwycięzca MP seniorów)

2. Michał Skowron - MKS Karkonosze Jelenia Góra

3. Mateusz Haratyk - NKS Trójwieś Beskidzka.

WYNIKI MĘŻCZYZN U-23

 

Medale rozdano, tylko rodzi się jeszcze jedna wątpliwość, zgodnie z WYTYCZNYMI SPORTOWYMI (strona 25) na sezon 2018/2019 na starcie w każdej kategorii powinno stanąć conajmniej 5 zawodniczek/zawodników z każdej kategorii wiekowej. Cytat poniżej:

"2.10 - Zawody uważa się za zaliczone do współzawodnictwa sportowego PZN /w konkurencjach indywidualnych oraz zespołowych/, pod warunkiem wystartowania min. 5 zawodników/czek i ukończenia min. 3 zawodników/czek oraz min. 5 zespołów i ukończenia min. 3 zespołów"

Chyba, że na odprawie przed zawodami pomajstrowano z wytycznymi.

Żeby było jeszcze weselej przytoczymy kolejny punkt tychże wytycznych:

"2.12 Start w Mistrzostwach Polski dla zawodników Kadr Narodowych i Kadr PZN jest obowiązkowy.

I tutaj nic już dodać nie można - OBOWIĄZKOWY - jak widać wytyczne sportowe PZN swoje, a życie swoje"

 

Kuba Cieślar

p.s wyniki OPEN Mistrzostw Polski Seniorów 2019 w artykule poniżej