MPS

Ostatni dzień rywalizacji na trasach Polany Jakuszyckiej to biegi długie stylem klasycznym. O tytuły MP panie walczyły na dystansie 15km , panowie na dwukrotnie dłuższym. Złote medale wywalczyli: Justyna Kowalczyk z AZS AWF Katowice oraz Dominik Bury z MKS Istebna.

 

Podium Mistrzostw Polski Seniorów wygląda następująco:

 

Kobiety, dystans 15km CL

1. Justyna Kowalczyk - AZS AWF Katowice

2. Urszula Łętocha - LKS Markam Wiśniowa Osieczany

3. Weronika Kaleta - LKS Markam Wiśniowa Osieczany

 

WYNIKI open TUTAJ 

Mężczyźni, dystans 30km CL

1. Dominik Bury - MKS Istebna

2. Maciej Staręga - UKS Rawa Siedlce

3. Jan Antolec - KS AZS AWF Katowice.

 

WYNIKI mężczyzn TUTAJ 

WYNIKI młodzieżowcy U23

WYNIKI kobiety U23

WYNIKI junior A

FOTO z trasy i mety

 

 

 Wszystko planowo miało zacząć się o godzinie 9:30, kiedy zaplanowano start panów na 30 kilometrów. Przejściowe problemy z prądem opóźniły nieznacznie start, jednak nie miało to wielkiego wpływu na przebieg zawodów. 12 zawodników startujących w MP seniorów wyruszyło na trasę. Zgodnie z planem panie miały wystartować ok. godziny 10, czyli po mniej więcej dwóch okrążeniach pokonanych przez panów.

Jak przebiegała walka na trasie męskiego biegu. Bardzo szybko utworzyła się czołó0wka złożona z sześciu zawodników, oprócz późniejszych medalistów biegi w niej jeszcze Paweł Klisz, Mateusz Haratyk i Mateusz Chowaniak. Dwaj ostatni odpadali po kolejnych kółkach i w walce o medale liczyła się tylko czwórka Bury, Staręga, Antolec i Klisz. Pierwszy próbował taktycznie zaatakować Jan Antolec, w czasie kiedy rywale po trzecim okrążeniu zmieniali narty on pobiegł dalej. Kilkanaście sekund przewagi zostało jednak szybko zniwelowane przez rywali. Janek zmieniał narty po następnym okrążeniu, jednak jak przyznał później w krótkiej rozmowie, nie było to dobre rozwiązanie, drugie narty miał słabsze. na jednym z ostatnich kółek próbny atak przeprowadził także Dominik Bury, młody zawodnik z Istebnej powiedział "sprawdzam" swoim starszym i bardziej doświadczonym kolegom. Ostatnia 5 kilometrowa pętla to już popis Burego, który z dużą przewagą pewnie, jako pierwszy przekroczył linię mety. Srebro dla Macieja Staręgi, brąz dla Jana Antolca, który dobiegł kilkanaście metrów za Staręgą. Czwarte miejsce dla Pawła Klisza z UKS Rawa Siedlce i piąte dla Mateusza Chowaniaka (UKS Regle Kościelisko) serwismena kadry dziewcząt.

 

Bieg pań nie był tak emocjonujący jeżeli chodzi o walkę na trasie. Od startu do mety Justyna Kowalczyk z każdym kilometrem zwiększała swoją przewagę nad swoimi rywalkami/podopiecznymi. Jeżeli mowa o emocjach to oczywiście były, jednak z zupełnie innego powodu. Dzisiejszy bieg jest (podobno) ostatnim startem Justyny w Mistrzostwach Polski... Jednak jedno jest pewne, jeszcze długo poczekamy na zawodniczkę, która pokona naszą mistrzynię na dystansie!

Srebro dla Urszuli Łętochy, która także biegła przez moment niezagrożona. Przez pierwsze dwa okrążenia o brąz walczyły Weronika Kaleta i Agata Warło z NKS Trójwieś Beskidzka, jednak Karolina uciekła rywalce. Czwarta Warło, piąta Magdalena Kobielusz. Wszystkie to zawodniczki trenujące w kadrze Wierietelny/Kowalczyk.