liga małopolska

Przy bardzo dobrych warunkach pogodowych odbywa się dziś IV edycja Ligii Małopolskiej i Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej  w Białce Tatrzańskiej. Zawodnicy rywalizowali w biegach dystansowych stylem dowolnym  na dystansach od jednego do trzech kilometrów.

 

 

Poprzednie trzy edycje odbyły się w Obidowej, jednak czwarta edycja zawitała do Białki Tatrzańskiej, gdzie po raz kolejny rozgrywane są Wojewódzkie Mistrzostwa Młodzieży Szkolnej. Trasa w ON Kotelnica Białczańska to łącznie około 3,8 kilometra, dla narciarzy biegaczy przygotowano cztery "półki" wszystkie o długości mniej więcej 900 metrów. Zawodniczki i zawodnicy mieli do pokonania dystanse od 1 do 3 kilometrów.

Pogoda jak kobieta zmienną jest, jednak dzisiaj do warunków śniegowych nie można było mieć zastrzerzeń. Śniegu nie brakowało. Problemem była z pewnością duża wilgotnośc powietrza i duże zachmurzenie. Trasy w Białce, które przyzwyczaiły nas do pieknej słonecznej pogody tym razem nie były zbyt łaskawe, jednak czy słońce czy chmury biegać trzeba i biegano! Wyjątkowo licznie zresztą do zawodów zgłoszono ponad 350 uczestników, ilu ostatecznie dotarło do mety dowiemy sie niebawem, jedno jest pewne będzie to z pewnością rekordowa pod względem startujących edycja Ligi Małopolskiej w tym sezonie.

Nie obeszło się także bez pomyłek, problem z ilością okrążeń pojawił się w najstarszej grupie dziewcząt, gdzie kilka zawodniczek zostało zdyskwalifikowanych za pomienięcie jednego okrążenia. Wina za tą sytuację rokłada sie po równo pomiędzy sędziego omawiającego trasę i same zawodniczki. Remis, tylko zawodniczek żal.

Planowana na następny tydzień piąta edycja Ligi Małopolskiej zostaje odwołana ze względu na kumulację startów w najbliższych dnia, na 10 i 11 lutego zaplanowano Bieg na Igrzyska w Ptaszkowej, a później od 16 lutego w Tomaszowie Lubelskim Mistrzostwa Polski Młodzików i UKS-ów. Nowy termin zostanie podany w przyszłym tygodniu.

 

Jak przebiegała rywalizacja na trasie?

W kategorii chłopców rocznik (2002) na dystansie 3 km zwyciężył Jan Guńka z ZSMS Zakopane, drugi ze stratą nieco ponad poł minuty był Robert Bugara, reprezentant SP Kościelisko. Na miejscu trzecim uplasował się Sebastian Bryja z ZSMS Zakopane. 

 

Wśród chłopców z rocznika (2003) najlepszy okazał się być Adrian Kiełbasa, który na dystansie 3 km, był lepszy od Łukasza Trebunia z ZSMS Zakopane o 9,7 sekundy . Na miejscu trzecim uplasował się reprezentant ZS Usice Gorlice Mateusz Ferenc. 

 

Chłopcy rocznik (2004) to popis Kacpra Baran z ZSMS Zakopane, który srebrnego medalistę pokonał o ponad minutę. Był nim Kamil Wójcik z SP Ząb. Miejsce trzecie wywalczył Maciej Celej z SP Kościelisko.

 

 

Dziewczęta również biegały dystans 3km. Z rocznika (2002) najlepiej spisała się Irena Szukrat z ZSMS Zakopane, niespełna pół minuty straciła do niej Karolina Kaleta reprezentantka SP Kasina Wielka. Na miejscu trzecim ukończyła zawody Justyna Śliwa z ZSMS Zakopane. 

 

W kategori rocznika (2003) najlepsza była Daria Szkurat z ZSMS Zakopane, druga linię mety przekroczyła Martyna Okarma, również ZSMS Zakopane, Izabela Dudzik, reprezentantka ZPO Wiśniowa, uplasowała się na miejscu trzecim. 

 

 

W kategorii dziewcząt (2004) była bardzo zacięta rywalizacja. Zofia Michalik, wyprzedziła drugą na mecie Wiktorię Górską z ZSP nr 1. w Ptaszkowej o zaledwie 0,1 sekundy! Miejsce trzecie padło łupem Kingi Dróźdź z ZPO Wiśniowa, która również straciła niewiele,bo jedyne 2,5 sekundy dzieliło ją od zwyciężczyni.

 

 

Chłopcy reprezentujący rocznik (2005) pokonywali dystans 2 km. Najlepiej wypadł Bartosz Biedroń z SZ.P Chabrówka, 28 sekund straty miał do niego Krzysztof Kiełbasa ze szkoły Podstawowej w Ptaszkowej. Dominik Paniak (SP nr1. Ciche) uzupełnił miejsce na podium.

 

Z rocznika (2006) wśrod chłopców zwyciężył Jan Zwatrzko z SP Kościelisko, drugi na mecie zameldował się Kacper Kmak z Ptaszkowej, a na najniższym stopniu podium stanął SPMS Zakopane. 

 

Dziewczęta z tego samego rocznika co ich rówieśnicy (2006) rownież pokonywały dystans 2 km. Najlepiej wypadła Amelia Liszka z SP Ciche nr 1. Pół minuty straciła do niej Anna Michalik z SP Kościelisko, a na miejscu trzecim uplasowała się Aleksandra Kiełbasa, reprezentantka ZSP w Ptaszkowej. 

 

Najkrótszy dystans do przebiegnięcia mieli chłopcy z rocznika (2007). Najszybciej trasę o długości jednego kilometra pokonał Grzegorz Galica SPMS Zakopane, ze stratą 15 sekund. zameldował się na mecie RafałDurletta (SP Ciche nr 1) a na trzecim miejscu zakończył zawody Wojciech Lulek z SP Kasina Wielka.  

 

Dziewczynki z rocznika (2007) również pokonywały trasę 1 km. Njaszybszą dziewczynką była Amelia Oczkoś z SP Kościelisko, przed Pauliną Zielińską i Gabrielą Rysiewicz (obie ZSP Ptaszkowa).

 

WYNIKI 08.02.2018

 

FOTO BIAŁKA TRASA 08.02.2018

FOTO BIAŁKA DEKORACJE 08.02.2018

RANKING PO IV EDYCJACH

RANKING SZKÓŁ IV EDYCJI

 

liga małopolska

 

Bony Towarowe o wartości 150zł wylosowały dzisiaj szkoły SP Gliczarów (na zdjęciu powyżej) i SP Ptaszkowa. Fundatorem jest największy polski sklep internetowy ze smarami i akcesoriami do nart Remsport.pl.

 

Organizatorem zawodów jest Małopolski Szkolny Związek Sportowy, sponsorem tytularnym gospodarz tras w Białce ON Kotelnica Białczańska, sponsorami Ligi Fischer Polska i wspomniany już remsport.pl.

 

red