ims

Na zakończenie zmagań w Białce Tatrzańskiej w ramach Ogólnopolskich Igrzysk i Gimnazjady Młodzieży Szkolnej rywalizowano w biegach sztafetowych. W kategorii gimnazjów triumfowali, wśród chłopców uczniowie PZP SMS Szczyrk, a wśród dziewcząt narciarki z G. 2 NSS Ustrzyki Dolne. W kategorii szkół podstawowych najlepsi byli chłopcy z SP2 Jasło i dziewczęta z ZSP Istebna.

 

 

Ostatni dzień Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady 2017 to biegi sztafetowe w kategoriach szkół podstawowych i gimnazjów. Każda drużyna składała się z czwórki zawodniczek lub zawodników, odpowiednio z gimanzjum lub szkoły podstawowej i miała do pokonania dystans czterokrotnie, pierwsze dwie zmiany stylem klasycznym i dwie następne dowolnym.

 

Podobnie jak wczoraj na trasie Kotelnicy Białczańskiej panowała przepiękna, wiosenna pogoda. Termometr w słońcu pokazywał nawet 19 stopni powyżej zera, stąd czasami letnie stroje zawodników. Mokry grząski śnieg okazał się trudny, szczególnie dla zawodników biegnących swoje zmiany stylem dowolnym (łyżwą), wysoka temperatura stanowiła spore wyzwanie dla serwismenów. Oczywiście sposób przygotowania nart ma duże znaczenie, jednak dzisiaj na mokrym, wolnym śniegu było to wyjątkowo widoczne, tym bardziej, że pamietajmy, specyficzny przebieg tras na Kotelnicy nie wybacza błędów. Kluby przegrywały, wydawałoby się pewne miejsca na podium właśnie przez wolne narty.

Oczywiście można ponarzekać na niewielką ilosć sztafet, jednak na postęp w tym temacie na razie się nie zanosi. Jeden temat, któego niestety nie mogę pominąć, nie rozumiem absencji sztafet Zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego, które w gimnazjach, zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt powinny walczyć o medale. Rozumiem jazda na drugi koniec kraju, ale te kilkadziesiąt kilometrów z Zakopanego to po prostu żaden dystans.

GALERIA FOTO

 

W kategorii chłopców zwyciężyli uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk: Karol Kubańda, Artur Bożek, Maciej Zborowski i Mateusz Małyjurek. Drugie miejsce zajęli Dawid Ciećko, Michał Gumieniak, Emil Pleskacz i Bartosz Cielniak reprezentujący Gimnazjum nr 1 w Tomaszowie Lubelskim, a medale brązowe zdobyli Łukasz Gazurek, Antoni Juroszek, Jan Zawada i Grzegorz Zawada z Gimnazjum w Istebnej.

Czwarte miejsce dla Gimnazjum Narciarskiej Szkoły Sportowej Ustrzyki Dolne, piąte miejsce to Gimnazjum w Uściu Gorlickim, a na szóstej pozycji uplasowali się uczniowie Gimnazjum Sportowego Supraśl.

W tej konkurencji wystartowało tylko sześć sztafet, mało, o wiele za mało. Dziwi tym bardziej absencja szkół z małopolski.

 

Wśród dziewcząt z gimnazjum najlepsze okazały się Kinga Polityńska, Renata Prędki, Oliwia Buśko i Luiza Motyka uczące się w Gimnazjum NSS Ustrzyki Dolne. Na drugim miejscu uplasowały się zawodniczki z SMS Szczyrk: Luiza Legierska, Malwina Mroczkowska, Katarzyna Harsche i Ewa Gazur. Na najniższym stopniu podium uplasowały się Weronika Wojna, Magdalena Filianowicz, Aleksandra Augustynowicz i Aleksandra Siemieniuk z Gimnazjum Sportowego Supraśl.

Miejsce czwarte to Publiczne Gimnazjum nr 12 w Białymstoku, piąta pozycja dla Gimnazjum Istebna, a szósta Gimnazjum nr 3 Klikuszowa.

I znowu jedna szkoła małopolska, trudno pogodzić się z tą sytuacją, tym bardziej, że Liga Małopolska SZS to największa Liga Regionalna w kraju, na której startuje przeciętnie ponad 300 zawodników. Okazuje się, że ilość trudno przełożyć w ...sztafety. Na plus, dwie drużyny z Podlasia!

 

Najlepsi w kategorii szkół podstawowych wśród chłopców okazali się Michał Potempa, Radosław Dybka, Jakub Turek i Michał Ostalecki ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Jasła. Drugie miejsce zajęli chłopcy ze Szkoły Podstawowej NSS Ustrzyki Dolne: Hubert Tomaszek, Kacper Sobota, Kamil Zabłocki i Jarosław Ozga. Z brązowymi medalami wyjadą z Białki Emil Koper, Kajetan Kulczyński, Maciej Dubas i Szymon Bełz ze Szkoły Podstawowej nr w Tomaszowie Lubelskim.

Miejsce czwarte dla Sportowej Szkoły Podstawowej Supraśl, piąta pozycja dla SP nr 5 Siedlce, a na szóstym miejscu sklasyfikowano ZSP Istebna.

Dwa pierwsze miejsca dla Podkarpacia, gratulujemy.

 

Klasyfikacja wśród dziewcząt ze szkól podstawowych przedstawia się następująco:

1. ZSP Istebna (trzy z czterech zwyciężczyń na zdjęciu)

2. SP 3 Tomaszów Lubelski

3. SP Wilkowice

4. SP Kościelisko

5. SP 2 NSS Ustrzyki Dolne

6. SP Malawicze

 

WYNIKI SZTAFET

 

W klasyfikacji szkół po trzech dniach rywalizacji, czyli biegach indywidualnych stylem klasycznym, dowolnym i sztafetach najlpszymi szkołami są  Gimanzjum Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i  SP nr 3 w Tomaszowie Lubelskim.

KLASYFIKACJA SZKÓŁ

 

Zawody za nami, puchary, medale i dyplomy rozdane. Na nagrody chyba też nikt narzekać nie może.

Do zobaczenia na trasach Białki w przyszłym roku, miejmy nadzieję w liczniejszym towarzystwie.

 

kace