zdj

Drugi dzień MP seniorów to biegi stylem klasycznym na dystansie na 5 i 10 km. Zwycięstwa odnieśli Kornelia Kubińska z AZS AWF Katowice, oraz Dominik Bury z MKS Istebna

 

 

Kornelia Kubińska zdobyłą dzisiaj swój drugi medalMPS 2017,  złoty w biegu stylem klasycznym na 5 kilometrów. Druga na mecie zameldowała się Urszula Łętocha, brąz dla Izabeli Marcisz.

Tutaj zwycięstwo nie podlegało dyskusji, prawie minutowa przewaga nad drugą zawodniczką takiej nie dopuszcza (dyskusji). Jest jednak jedno ale, Łętocha, która biegała na MŚJ i U-23 w amerykańskim Park City, przebywała tam ponad tydzień na wysokości ponad 1700 m.n.p.m. Czyli była na obozie wysokościowym? Jak wszyscy pewnie wiemy, a głosi (głosiła) to także fachowa literatura, szczyt formy przychodzi po takim przewyższeniu po około 7-10 dniach. Wcześniej biega się ciężko. Podobnie wygląda niestety sytuacja Klaudii Kołodziej (dzisiaj piąta) i Agaty Warło (8 miejsce). Niepodzianka to z pewnoscią brąz Mistrzostw Polski 17 letniej Izabeli Marcisz, najmłodszej z trzech sióstr biegających na nartach. Tutaj brawo za trafienie z formą, aż strach pomyśleć jak Iza pobiegałaby w Erzurum (EYOF).

Czwarta lokata Marceli Marcisz pozostawia pewnien niedosyt głównie zawodniczce, ale tutaj składamy gratulacje za pogodzenie pracy zawodowej (trenerka w SMS Szklarska Poręba) z treningami. Kolejna niespodzianka to szóste miejsce Moniki Skinder. Do swoich biegów w sprintach zdążyła nas przyzwyczaić, jednak szóste miejsce w biegu na 5 kilometrów nominalnej juniorki C musi budzić szacunek. Jak pisałem już wczoraj dziwne te MP Seniorów, w pierwszej dziesiątce klasyfikacji mamy seniorek aż cztery. Ale cóż, takie mamy mistrzostwa jakie tej dyscypliny traktowanie. Siódme i dziewiąte miejsce to kolejne juniorki B ('99'00) Eliza Rucka i Marcelina Wojtyła.

Pozostałe nasze kadrowiczki to 11 miejsce Pradziad i 13 Boczkowskiej.

Nie startowały dzisiaj Ewelina Marcisz i Martyna Galewicz, które są chore po powrocie z Uniwersjady w Kazachstanie. Panie mają także odpuścić - wg słów trenera Cempy - start w pucharze świata w Estonii i być gotowe na Lahti. Co z Łetochą? Tego niestety nie wiemy.

 

Niepokojąca jest jeszcze jedna kwestia dotycząca sztafety na Mistrzostwach Świata w Falun.Sztafeta ma być rozegrana 2 lutego, a już czwartego Justyna Kowalczyk ma wystartować w Biegu Piastów w Jakuszycach. Czyli start w sztafecie, samolot do W-wy, potem dotarcie do Jakuszyc i start? Zobaczymy. Fakt, że już parę razy zdarzyło się Justynie Kowalczyk startować dzień po dniu w różnych odległych miejscach, jednak jak wyjdzie okaże się pewnie po klasycznej 10-tce w Lahti.

WYNIKI KOBIET

WYNIKI FIS

 

Wsród mężczyzn najlepszy jest Dominik Bury, który pokonał o ponad 30 sekund Jana Antolca, a trzeci na mecie i tutaj małą sensacja Michał Skowron z MKS Karkonosze  Sporty Zimowe Jelenia Góra. Czwarty był Maciej Staręga. 

Zwycięstwo Burego niespodzianką nie jest w żadnym stopniu, patrząc na jego FIS-punkty niespodzianką byłby inny medal niż złoto. Półminutowa strata Antolca także nie wbudza kontrowersji, panowie po prostu tak biegają. Niespodzianką, przez duże N jest lokata Skowrona, 19 latek z MKS Karkonosze, trenowany przez starszego brata zdobył dzisiaj swój pierwszy medal "dorosłych" Mistrzostw Polski. osobiście trochę żałuję, że na starcie zabrakło Macieja Popielucha, walka tych dwóch klasykiem byłaby z pewnością ciekawa. Jeżeli ktoś jest zawiedziony czwartym miejscem Maćka Staregi to trudno, Maciek ma pobiegać w Falun, reszta jest drogą do celu. Paweł Klisz piąty, szósty Kamil Bury, siódmy Konrad Motor.

Tutaj pochylmy się nad Motorem, Konrad, którego jest to drugi start od ponad roku (po wczorajszych sprintach) zaskoczył pozytywnie. Wczorajszych sprintów nie zaliczył do udanych, ale jak stwierdził w półfinałach go po prostu odcięło. Dzisiaj zabrakło mu do medalu 8,5 sekundy, czyli rysuje się szansa na powrót do biegania, oby.

Aspirujący do kadry Andrzej Pradziad przegrał wprawdzie z kadrowiczami z kadry A, ale już trójka zawodników młodzieżówki musiała uznać wyższość zawodnika z UKS Kościelisko.

Jedyny nasz reprezentant w Mistrzostwach Świata Juniorów w USA Mateusz Haratyk dzisiaj zajął 11 miejsce (drugi nie senior w wynikach) jednak Mateusz także jest po wysokogórskim pobycie w USA (patrz Warło, Kołodziej i Łętocha).

W biegach męskich wygląda to lepiej niż u kobiet, w TOP 10 mamy tylko jednego juniora.

 

WYNIKI MĘŻCZYZN

WYNIKI FIS

 

W ramach biegu o tytuły Mistrzostw Polski Seniorów rozegrano także Młodzieżowe Mistrzostw Polski 2017 dla kategorii U-23 czyli roczników 1994,1995,1996.

W biegu kobiet medale zdobyły (w kolejności ) Urszula Łętocha z LKS Wiśniowa Osieczany, Andżelika Szyszka z MKS Halicz Ustrzyki Dolne i Katarzyna Stokfisz z AZS AWF Katowice.

W biegu panów tryumfował Dominik Bury, przed swoim bratem Kamilem (obaj MKS Istebna) i Andrzejem Pradziadem z UKS Regle Kościelisko.

WYNIKI U-23 WOMEN                            WYNIKI U-23 MEN

 

kace