michoń

Dzisiaj w godzinach popołudniowych zmarł Stanisław Michoń. Wieloletni trener klubu KS Śnieżka Karpacz i Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu, trzykrotny zwycięzca Biegu Piastów, w tym historycznej pierwszej edycji.

 

fot. od lewej: Dorota Dziadkowiec-Michoń, Stanisław Michoń, Mariusz Dziadkowiec-Michoń

 

Informacja szokująca, z tych, w które nie chce się wierzyć i potwierdza wielokrotnie. Niestety to prawda. Jeszcze przedwczoraj rozmawiałem ze Staszkiem, mieliśmy się spotkać jutro w Jeleniej Górze i "poprawiać" biegi narciarskie w Polsce. Nadal nie chcę w to uwierzyć.

 

Stanisław Michoń zaczynał bieganie w Śnieżce Karpacz w 1967 roku. Jako pierwszy Polak zaliczył wszystkie najważniejsze biegi długodystansowe w ramach cyklu Worldloppet (wówczas należące). Jego najważniejsze osiągnięcia to 18. miejsce w Dolomitenlauf w Austrii i 23. w niemieckim Koenig Ludwig Lauf. Stanisław w 1976 roku wygrał pierwszy, historyczny Bieg Piastów, którego z następnych latach stał się legendą. Najwyższy stopień podium padał jego łupem jeszcze dwie zimy później, a także - już po stanie wojennym - w 1985 roku. Przed jubileuszową 40. edycją imprezy w marcu tego roku biegacz wraz z innymi zasłużonymi dla "Piastów" był uhonorowany osobnym, pamiątkowym startem na kilka chwil przed ruszeniem na trasę czołówki. To był jego ostatni start.

 

Doroto, Mariuszu, przyjmijcie najszczersze kondolencje.

w imienu swoim i całej redakcji,

Kuba Cieślar

fot. Marcin Oliva Soto