jakuszyce

- To będzie obiekt najlepszy w Europie – zapowiedział marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski. W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na projekt. Za rok mają ruszyć prace.

 

Mamy kolejny przełom w głośnej i dłużącej się sprawie rozbudowy, a w zasadzie budowy od zera nowego ośrodka narciarstwa biegowego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Jak w poniedziałkowy poranek podało Radio Wrocław, jeszcze w tym tygodniu urzędnicy zamierzają ogłosić przetarg na wykonawcę oficjalnego projektu budowlanego. Wizualizacje już są, a co najważniejsze – ostateczna koncepcja także. A to o nią przez długie miesiące toczył się największy spór.

 

- To będzie obiekt najlepszy w Europie tak dla sportu wyczynowego, jak również amatorskiego. Całkowity koszt inwestycji szacujemy między 60 a 70 milionów złotych, będzie ona współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska – zapowiedział na antenie rozgłośni marszałek Cezary Przybylski. Ale zaznaczył, że niewykluczone, iż udział w montażu finansowym będą miały też inne instytucje. O konkretach jednak póki co niewiele wiadomo.

 

Pewne jest natomiast, że na Polanie Jakuszyckiej, obok pięciokondygnacyjnego budynku z zapleczem hotelowym, szatniami wraz z przestrzenią wymaganą przez FIS i IBU, parkingami, nową strzelnicą biathlonową i zmodernizowanymi wyjściami na trasy biegowe czy miejscem do produkcji oraz składowania przez lato śniegu, powstanie też tak niechciane początkowo przez stowarzyszenie Bieg Piastów boisko piłkarskie. Konsensus polega na tym, że nie będzie to płyta o pełnych wymiarach, a obiekt zbliżony kształtem do tzw. orlików, który potrzebny jest np. do wykonywania specjalistycznych ćwiczeń przez lekkoatletów. Koniecznością będzie też wytyczenie rolkostrady, z której korzystanie – jak wskazuje wizualizacja – dozwolone będzie miłośnikom wszystkich rodzajów sportów wrotkarskich. Jej budowa podzielona zostanie na trzy etapy.

 

Dariusz Serafin, komandor Biegu Piastów: Jestem zbudowany tym, że nasza współpraca weszła na dobre tory. Wszystkie nasze postulaty zostały spełnione, a wśród nich m.in. lokalizacja magazynu śniegu czy zbiorników na wodę. Dobrze, że w przetargu będzie zapis, iż zwycięzca ma obowiązek ściśle współpracować z przedstawicielami FIS i IBU. Tak, by na koniec nie wyszły żadne pomyłki. Co do rolkostrad, mamy do czynienia z trzema osobnymi częściami projektu. Po pierwsze, nadleśnictwo wspólnie z Czechami składa projekt budowy asfaltowej drogi i mostu po ich stronie lasu, a my po naszej. Mowa o pięciokilometrowej szosie do schroniska Orle. Druga część to oczywiście sama Polana, gdzie zmieszczą się być może nawet dwa kilometry trasy. Trzeci pomysł to wyasfaltowanie jednej z zawodniczych tras, najprawdopodobniej którejś po lewej lub prawej stronie od budynków. Wymaga to pomocy władz miasta, które postarają się o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. To pozwoli na włączenie 16-metrowej szerokości pasa do terenu normalnej budowy.

 

Co ciekawe, już przy okazji Biegu Piastów burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf potwierdził informację o chęci budowy na Polanie Jakuszyckiej małej skoczni narciarskiej, na której dzieci mogłyby zaczynać przygodę z fruwaniem. Jak obiecał, ma już pomysł na obsadzenie etatu trenera, uważa też, że chętnych do naśladowania Kamila Stocha na pewno w regionie nie zabraknie. Podobnego zdania jest Serafin. - Nie wiadomo jeszcze czy skocznia powstanie od razu, ale to jest taka inwestycja, że można ją w razie czego dołożyć trochę później. Podobno chcieli ją puścić z dachu nowego budynku, ale Julian Gozdowski zaproponował, że skoro nie używamy już Polany Maliszewskiego, można wykorzystać naturalną krzywiznę terenu w okolicy obecnej stacji kolejowej. Nie mam nic przeciwko dodatkowej atrakcji i infrastruktury pomagającej szkolić młodzież. Skocznia w Jakuszycach to byłby ciekawy widok – uważa komandor.

 

Wariant optymistyczny zakłada, że budowa ośrodka zakończy się przed zimą 2018/19, a ruszy już za rok. Czy to możliwe? Nie wiadomo. Ale nikt nie miałby nic przeciwko, gdyby okazało się to prawdą.

 

WSZYSTKIE ZDJĘCIA I PLANY NA STRONIE RADIA WROCŁAW

 

Michał Chmielewski

fot. mat. inwestora