OOM 2016

Na prośbę pana Krzysztofa Jarosza trenera klubu LKS „Witów ski” Mszana Górna publikujemy jego list do organizatorów XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

 

Poniżej treść nadesłanego do redakcji listu:

 

Szanowni Państwo

Komitet Organizacyjny XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

 

         Ludowy Klub Sportowy „Witów ski” Mszana Górna zwraca się z prośbą o zmianę terminu przeprowadzenia konkurencji biegowych (biegi narciarskie) w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Termin 16-21.02.2016r. powoduje wykluczenie ze sportowej rywalizacji reprezentantów Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów oraz Youth Olimpic Games w Lillehammer. Przeprowadzenie zawodów w wyżej wymienionym terminie byłoby dramatem dla około sześcioosobowej grupy zawodników wybranych spośród najlepszych juniorów w naszym kraju. Pracowali oni ciężko przez wiele miesięcy i lat aby wystartować w najważniejszych dla nich krajowych zawodach. Nie można zapomnieć też o trenerach pracujących bez należytego wynagrodzenia, coraz trudniej zdobywających środki na egzystencję klubów używających własnych pojazdów do przewozu młodzieży, pracujących nocami przy smarowaniu nart itd. Przede wszystkim jednak pozbawienie możliwości udziału w mistrzostwach krajowych reprezentantów byłoby sprzeczne z zasadą czystej gry. To tak jakby organizatorzy wywiesili podczas zawodów reklamę środków dopingujących. Przypomnę jeszcze wydarzenie sprzed siedemnastu lat, też w Jakuszycach. Podczas Mistrzostw Polski Młodzików wskutek błędu organizatorów (źle oznaczona trasa) jedna z faworytek do medali nieznaczne skróciła dystans. Sędziowie tego nie zauważyli i ogłoszono naszą zawodniczkę mistrzynią kraju. Jedynie uzyskany czas wskazywał na nieprawidłowość. Przejechaliśmy ponownie trasę i zawodniczka zauważyła miejsce gdzie (działając w dobrej wierze) pobłądziła i wykonała skrót. Natychmiast zgłosiła to kierownictwu zawodów i została zdyskwalifikowana „na własną prośbę”. Zawinili dorośli, trzynastolatka zachowała sportową postawę.

 

Mam nadzieję, że obecnie organizatorzy XXII OOM zdobędą się na wysiłek aby umożliwić start wszystkich najlepszych (coraz mniej licznych) naszych zawodników.

 

z poważaniem Krzysztof Jarosz

LKS „Witów ski” Mszana Górna