eyof

Europejski Festowal Młodzieży (EYOF) w sportach zimowych odbędzie się w dniach 25-30 stycznia w Vorarlbergu i Lichtenstainie. W biegach narciarskich ma nas reprezentować ośmioro zawodników, 4 kobiety i 4 mężczyzn.

 

Zawodnicy i zawodniczki z roczników '97 i '98 mają krajowe eliminacje do tych zawodów. Mistrzostwa Polski Seniorów w dniach 16-20 grudnia 2014 oraz Mistrzostwa Karkonoszy na początku stycznia 2015 powinny wyłonić najlepsze czwórki, które będą nas reprezentować na EYOF-ach. W sytuacji, że zawody na Kubalonce (MPS) nie odbędą się z powodu braku śniegu, kolejną eliminacją mają być zawody Slavic Cup w Szczyrbskim Plesie (SVK) 20-21 grudnia. Czyli zasady są proste i przejrzyste, więc w czym tkwi problem i dlaczego o tym piszę?

 

Próbowałem dotrzeć do szerokiego składu zawodników, którzy zostali już zgłoszeni do Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który jest odpowiedzialny za EYOF. W PKOL Joanna Huzarska, która jest szefową misji PKOL na wyżej wzmiankowane zawody, poinformowała, że zgodnie z regulaminem organizatora szerokie składy reprezentacji jest zobowiązana podać w terminie do 30 listopada, a składy ostateczne do 31 grudnia tego roku. W dniu dzisiejszym szerokich składów podać nie może, informacją publiczą będą oficjalne składy ogłoszone w pierwszych dniach nowego roku. Czyli jeżeli dobrze rozumiem, skład ostateczny polskiej reprezentacji na EYOF 2015 zostanie zgłoszony w połowie krajowych eliminacji. Wprawdzie p. Huzarska próbuje wydłużyć termin ostatecznych składów ze względu na okres świąt, ale informacji o prolongacie na dzień dzisiejszy nie posiada. Dead line to ostatni dzień tego roku.

 

W grupie kadry B, która w niedzielę wróciła z obozu w Ramsau znajduje się szóstka zawodników z roczników '97 i '98, łącznie w kadrze B jest 10 zawodników z tego rocznika, jednak jak wiemy, po eliminacjach na nartorolkach nie wszyscy zostali na śnieg zabrani. Do PKOL wg nieoficjalnych informacji zgłoszono 7 nazwisk. Piszę o chłopcach, ponieważ przyznaję, są dla mnie bardziej rozpoznawalni, proszę nie doszukiwać się jakichkolwiek szowinizmów.

 

Teraz powróćmy do pani Huzarskiej z PKOL. Na pytanie, co się stanie w przypadku, że w krajowych eliminacjach zakwalifikuje się na wyjazd zawodnik z poza szerokiego składy zgłoszonego do PKOL, odpowiedziała, że wg regulaminu EYOF 2015 i jej wiedzy na dzień dzisiejszy, taki zawodnik na 90% na zawody nie pojedzie. Załóżmy hipotetyczną sytuację, że kwalifikuje się dwóch pewniaków i dwóch nie zgłoszonych w szerokim składzie. Kto będzie odpowiadła za to, że z wybranej czwórki nie pojedzie dwóch zawodników i kto i na jakich zasadach ich zastąpi?

 

Jestem bardzo ciekaw opinii czytelinków, proszę o komentarze co o tym myślicie. Dodam jeszcze, że PKOL z w/w powodów, ani PZN listy szerokich składów udostępnić oficjalnie nie mógł/nie chciał. Sprawę kadry na EYOF 2015 będziemy relacjonować na bieżąco, wszystkie informacje znajdziecie w tagu EYOF 2015.

 

Kuba Cieślar