W sobotę 13 kwietnia w siedzibie Polskiego Związku Narciarskiego przy ul.Mieszczańskiej w Krakowie odbyła się posezonowa komisja biegów narciarskich PZN.


Głównymi punktami dyskusji było omówienie zrealizowanych zadań przez trenerów poszczególnych kadr, a także ustalenie kandydatur do grup szkoleniowych na nowy sezon. Do podsumowania  sezonu wrócimy jeszcze nie raz, teraz zajmiemy się nowymi składami kadry młodzieżowej. Kadra A-MIX (na zdjęciu) pozostaje bez zmian.

Jak zwykle w tej sytuacji nie obyło się bez gorących dyskusji, trenerzy kadry młodzieżowej mieli inną wizję niż reszta członków komisji. Jednak znaleziono salomonowe rozwiązanie i po raz pierwszy w historii obrad komisji biegów głosowano imiennie nad kandydaturą poszczególnych zgłoszonych zawodników.
Dodam, że zdecydowana większość członków komisji biegów to czynni trenerzy biegów narciarskich!

Każdy członek komisji mógł wytypować po czworo zawodniczek i zawodników do kadry młodzieżowej. Wyboru dokonywano z grupy liczącej łacznie kilkanaście nazwisk. Dlaczego tylko po cztery nazwiska? Wszystko wskutek tego, że zwycięzcy Rankingu PZN w kategoriach junior/ka A i B wg. wytycznych PZNu mają obligatoryjnie zapewnione miejsce w kadrze.

Głosy liczyli Zbigniew Banet - prezes LKS Klimczok Bystra i niżej podpisany.

Wśród pań do Marzeny Maciulewicz ('93) i Karoliny Trzaski ('95)- zwyciężczyń rankingu PZN dołączyły: Ewelina Marcisz ('91)  z MKS Halicz Ustrzyki Dolne, Emilia Romanowicz ('90) z UKS Puszcza Supraśl, Urszula Łętocha ('94) z KS Śnieżka Karpacz i Magdalena Kozielska ('91) z UKS Regle Kościelisko.

Do zwycięzców rankingu panów, czyli Konrada Motora ('93) z AZS Katowice i Mateusza Chowaniaka ('95) z UKS Regle Kościelisko po głosowaniu dołączono: Wojciecha Suchwałko ('94) z KS Obidowiec Obidowa, Tomasza Garbienia ('94) z KS Śnieżki Karpacz, Dawida Brila ('94) z MUKS Podkarpacie Jedlicze i Bartłomieja Ruckiego ('95) z NKS Trójwieś Beskidzka.

Jak widać kadry, szczególnie męska część została znacznie odmłodzona, oprócz Konrada Motora wszyscy panowie będą w przyszłym sezonie juniorami A.

Jak jednak będą wyglądać ostateczne składy dowiemy się niebawem po zebraniu zarządu PZN. Komisja biegów PZN jest tylko ciałem doradczym, bez możliwości podejmowania wiążących kogokolwiek decyzji, może zdarzyć się sytuacja, że połowa nazwisk w kadrze młodzieżowej będzie inna. Decydujące zdanie w tej kwestii ma zarząd Polskiego Związku Narciarskiego.

Kuba Cieślar