Polski Związek Narciarski zdecydował się na podjęcie radykalnych kroków dotyczących kadr narodowych w biegach narciarskich.

Jak dowiedzielismy się nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do zarządu Polskiego Związku Narciarskiego postanowiono od nowego sezonu zlikwidować kadrę młodzieżową PZN w biegach narciarskich.
Grupa młodzieżowa nie spełniła pokładanych w niej nadziei, stąd taka ,a nie inna decyzja włodarzy.

Życie jednak nie znosi pustki, dlatego postanowiono stworzyć nową grupę mając na celu dobro polskich biegów narciarskich.
Nową grupą ,szkoloną centralnie, będzie kadra szkoląca rocznik 1997, czyli zawodników i zawodniczki z grupy junior/ka C. Trenerami kadry mają być opiekunowie grupy EYOWF 2013 czyli Aleksandra Pustołka i Mariusz Zowada.
Co z obecnymi zawodnikami kadry młodzieżowej?
Niestety w tym temacie nie uzyskaliśmy wyczerpujących informacji, a biorąc pod uwagę ważność tematu nie pozwolimy sobie na jakiekolwiek spekulacje.
Pytaniem pozostaje przyszłośc wybijających się zawodników z kategorii junior B, np.Dominika Burego i Mateusza Chowaniaka...Czyżby stać nas było na stracenie grupy utalentowanych biegaczek i biegaczy?

Idea objęcia centralnym szkoleniem rocznika 1997 wydaje się słuszna, jednak likwidacja kadry młodzieżowej spowoduje przepaść pomiędzy wspomnianą grupą a kadrami A-MIX. Parę następnych lat poczekamy na jakieś wyniki tego eksperymentu.
Mam tylko nadzieje, że za dwa ,trzy lata nie narodzi się jakać nowa idea i po raz kolejny będziemy budować od nowa.
Nie mogę także zrozumieć, dlaczego, zamiast eksperymentować z kolejnymi kadrami , PZN nie stworzy jednego, przejrzystego systemu szkolenia?!A może jednak?

Kuba Cieślar