
Zakopane jako pierwsze będzie w maju przyszłego roku prezentować swoją kandydaturę na organizatora Mistrzostw Świata w konkurencjach klasycznych 2013 - powiedziała dyrektor zakopiańskiej kandydatury Zofia Kiełpińska. W Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki w dniach od 12 do 14 października odbyło się losowanie kolejności prezentacji finałowej przed radą FIS. 29 maja przyszłego roku prezentacje rozpoczną kandydaci do organizacji mistrzostw w snowboardzie, freestyle, lotach narciarskich, konkurencjach klasycznych i alpejskich. Zakopane jako kandydat do organizacji mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych zaprezentuje się jako pierwsze. Potem swoje 10-minutowe programy przedstawią kolejno: fińskie Lahti, włoskie Val di Fiemme, niemiecki Oberstdorf i szwedzkie Falun. - Kongres będzie odbywał się w dniach od 22 do 30 maja przyszłego roku w Arabella Sheraton Grand Hotel w Kapsztadzie. Prezentacje będą 29 maja, a wyniki głosowania poznamy tego samego dnia o godzinach wieczornych - powiedziała Zofia Kiełpińska. Zapytany o konieczne w staraniach o organizację tak dużej rangi imprezy sportowej gwarancje rządowe, burmistrz Janusz Majcher poinformował że Zakopane nie ma ich jeszcze. - Teraz w gorącym okresie przedwyborczym nawet nie próbowaliśmy się umawiać z panem premierem Jarosławem Kaczyńskim czy z minister sportu panią Elżbietą Jakubiak, ale jeszcze w październiku o takie spotkania będziemy zabiegać - zapewnił burmistrz. Łączny koszt inwestycji związanych z organizacją mistrzostw to około 80 milionów złotych. Plan przedłożony w sierpniu komisji FIS zakłada modernizację infrastruktury Wielkiej Krokwi ponieważ obiekt ma homologację do 2011 roku. Przebudowy wymaga też średnia skocznia, stadion narciarski i trasy biegowe. Ta część prowadzona będzie w oparciu o dokumentację opracowaną wspólnie ze specjalistami homologacyjnymi FIS. Jak powiedziała dyrektor Kiełpińska, ten projekt został oceniony bardzo pozytywne. 2,5 km odcinek trasy, na którym odbywały się biegi Pucharu Świata w kombinacji norweskiej ma homologację ważną do końca tego roku, pozostałe posiadają tylko homologację krajową.
