pzn

Największy na przestrzeni ostatnich lat przetarg na sprzęt do biegów narciarskich ogłoszony przez Polski Związek Narciarski budzi sporo kontrowersji. Wartość – ponad 512 tysięcy złotych – jak na nasze realia ogromna, dość powiedzieć że PZN chce zakupić 329 kompletów narty, buty, kije oraz 141 kompletów nartorolek z  butami. Prawda, że brzmi pięknie? Niestety tylko tak to wygląda. Sama treść oferty/przetargu to mówiąc delikatnie nieporozumienie. Treść ofert ściągnięta żywcem ze strony jednego z producentów, niezrozumiałe sformułowania, a także co budzi spore wątpliwości treści niezgodne z przepisami o zamówieniach publicznych. Jednak zajmijmy się tematem po kolei.

 

Dla zainteresowanych link do przetargu: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-6314544d-374d-11ee-9aa3-96d3b4440790

 

Pierwszą zamawianą pozycją są narty biegowe do stylu klasycznego z foką. Cytuję treść:

Narty do narciarstwa biegowego (styl klasyczny) wraz z wiązaniami - sprzęt specjalistyczny odpowiedni dla średniozaawansowanych młodych biegaczy narciarskich. Narty na ślizgu z moherową wkładką na poziomie zawodniczym, wyposażone w wysokiej jakości drewniany rdzeń o niskiej gęstości. z przystępnym flexem. Wymienna wkładka moherowa w strefie odbicia zapewniająca kopnięcie i poślizg w każdych warunkach, bez konieczności wcześniejszego przygotowania. Narty kompatybilne z systemem wiązań NNN, który zapewnia najbardziej naturalny flex i czucie narty. Równowaga pomiędzy sztywnością skrętną a elastycznym flexem od czubka do piętki [KTOŚ WYTŁUMACZY O CO CHODZI?], zapewniająca stabilność w każdych warunkach. Wiązanie do nart biegowych kompatybilne ze wszystkimi podeszwami butów NNN i Prolink. Łatwy i szybki montaż na płycie (bez użycia narzędzi), łatwe przesuwanie przód/tył pozwalające na regulację środka ciężkości w celu dostosowania zachowania nart do różnych warunków śniegowych lub preferencji zawodnika. Klasyczne flexy (gumki w przedniej części wiązania) twarde do jazdy klasycznej (możliwość wymiany bez użycia narzędzi).

 

Tutaj tekst oryginalny ze strony sklepu Rossignola na czerwono przepisane sformułowania:

Krok w górę do wydajności gotowej do wyścigu. Juniorski klasyk Delta Comp R-Skin to narty do techniki klasycznej z moherową wkładką na poziomie zawodniczym. Wyposażona jest w wysokiej jakości drewniany rdzeń o niskiej gęstości, inspirowany linią X-ium, ale z przystępnym flexem, który otwiera ją na młodszych zawodników. Wymienna wkładka moherowa w strefie odbicia zapewnia kopnięcie i poślizg w każdych warunkach, bez konieczności wcześniejszego przygotowania. Narty są kompatybilne z systemem wiązań Turnamic®, który zapewnia najbardziej naturalny flex i czucie śniegu. Zawsze gotowe do kopnięcia i poślizgu
Wymienna wkładka R-Skin z moheru zapewnia łatwe, stałe odbicie i maksymalny poślizg bez żadnych przygotowań. Narty wytrzymują 100-150 dni na śniegu.

 

Jak widać z powyższego sklep internetowy mógłby zawalczyć o prawa autorskie, zostało skopiowane więcej niż 60% tekstu i to jeszcze bez podania źródła;)

Ale na poważnie, określenie że narty powinny posiadać drewniany rdzeń wyklucza narty takich firm jak Salomon czy Atomic, które rdzenie mają z tworzyw sztucznych. Wymienna foka też rodzi pytania, ale rozumiem, że bardziej chodzi o to czy w ogóle jest wymienna, a nie o to czy łatwo, szybko, bez narzędziowo itd. Itp. System wiązań NNN lub Prolink, tutaj zwracam uwagę, że Prolink jest pochodną systemu NNN i jest nazwą własną. I kwestia równie ważna dotycząca płyty i montażu wiązania BEZNARZĘDZIOWO!!

 

Kolejna pozycja to narty do łyżwy.

W ogłoszeniu czytamy:

Narty do narciarstwa biegowego (styl dowolny) wraz z wiązaniami - sprzęt specjalistyczny odpowiedni dla średniozaawansowanych młodych biegaczy narciarskich. Narty wyposażone w wysokiej jakości drewniany rdzeń o niskiej gęstości, z przystępnym flexem, kompatybilne z systemem wiązań NNN, który zapewnia najbardziej naturalny flex i czucie śniegu. Równowaga pomiędzy sztywnością skrętną a elastycznym flexem od czubka do piętki, zapewniająca stabilność w każdych warunkach. Rdzeń narty o niskiej gęstości, wykonany z lekkiego drewna, z kanałami powietrznymi i wzmocniony włóknami bazaltowymi. Wiązanie do nart biegowych kompatybilne ze wszystkimi podeszwami butów NNN i Prolink [w tym przypadku wystarczyłoby dopisać Turnamic]. Łatwy i szybki montaż na płycie (bez użycia narzędzi), łatwe przesuwanie przód/tył pozwalające na regulację środka ciężkości w celu dostosowania zachowania nart do różnych warunków śniegowych lub preferencji zawodnika

 

I znowu oficjalny sklep internetowy:

Krok w górę do wydajności łyżwy gotowej do wyścigów. Delta Comp Skating Junior została zaprojektowana dla młodych zawodników, którzy szukają czułej narty treningowej lub zawodniczej. Wyposażona jest w wysokiej jakości drewniany rdzeń o niskiej gęstości, inspirowany linią X-ium, ale z przystępnym flexem, który otwiera ją na młodszych zawodników. Narty są kompatybilne z systemem wiązań Turnamic®, który zapewnia najbardziej naturalny flex i czucie śniegu.

Łatwe prowadzenie
Activ Cap oferuje równowagę pomiędzy sztywnością skrętną a elastycznym flexem od czubka do piętki, zapewniając stabilność w każdych warunkach.

Lekkie, mocne i żywe
Rdzeń narty o niskiej gęstości, wykonany z lekkiego drewna, z kanałami powietrznymi i wzmocniony włóknami bazaltowymi, zapewnia żywe odczucia przy zwiększonej wytrzymałości i zwrocie energii...

Żeby się nie powtarzać, tutaj także na dzień dobry wykluczenie konkretnych producentów i ponownie nazwa Prolink. Zostawmy narty, zerknijmy dalej.

 

Bank rozbija ogłoszenie na zakup butów do nartorolek, tak, to nie pomyłka BUTÓW DO NARTOROLEK. Nie pytajcie jakich, letnich czy zimowych, laik nie będzie wiedział, fachowiec od biegów popatrzy na ogłoszenie i powie SALOMON!! Dlaczego, otóż w treści ogłoszenia znalazły się dwie nazwy technologii, z której jedna na 100% jest chroniona patentem.

Cytujemy z przetargu:

Buty do nartorolek - wyczynowe buty dla młodych narciarzy. Uniwersalna podstawa podeszwy 3D Skate Chassis zapewniająca połączenie przenoszenia energii w stylu łyżwowym z elastycznością przedniej części stopy w technice klasycznej. Technologia Sensifit gwarantująca precyzyjne i komfortowe trzymanie stopy: od stóp wąskich po szerokie. System szybkiego sznurowania Quicklace oraz kevlarowe sznurówki. Stopień sztywności oraz twardości zapewniający wszechstronność podczas letnich treningów na nartorolkach. Podeszwa zewnętrzna: Junior Racing; Podeszwa wewnętrzna: Wytrzymałość; Norma: NNN/PLK; System stabilizacji: SensiFit; Twardość: COMBI Chassis; Krój dla juniorów; Waga : 0,85 kg

Tutaj, żeby nie zajmować Wam i sobie zbyt wiele czasu, krótko:

Quicklace to sznurówki „patentowe” Salomona, tutaj informacja z ich strony:

…Nasz opatentowany system Quicklace™ jest zgodny z obuwiem sportowym i butami do narciarstwa klasycznego marki Salomon...

3D Skate Chassis to z kolei technologia butów do łyżwy oczywiście firmy Salomon i nazwa własna.

 

Jeszcze nartorolki, ale tutaj już nawet nie warto komentować, otóż jednym z ważkich wymogów przetargu jest Profil frezowania U o wymiarze 55x32mm. Rozumiem, długość szyny/mostu nartorolki, rozumiem prześwit czy wymiary kółka, ale PROFIL FREZOWANIA U? Zresztą spróbujcie sami dojść o co chodzi.

 

Są oczywiście w przetargu jeszcze kije, aluminiowe, z gumową rączką… Takie kije są w użyciu owszem, ale w wypożyczalniach. Żaden znany mi biegacz narciarski, zawodowiec czy amator nie biega na takim wynalazku. Od lat, nawet te najtańsze kije sportowe dla dzieciaków są z włókien szklanych ( Fiberglass) i z korkową rączką.

 

Reasumując masa sprzętu, przypomnę łącznie 329 par nart z kijkami i butami, oraz 141 par nartorolek także z butami. Tutaj ciągle się zastanawiam po co „dublować” buty do nartorolek, no chyba, że faktycznie ogłoszeniodawca miał na myśli buty letnie, ale to już zupełnie inna cena.

 

Z grubsza przetarg (pozycje) omówiłem, przejdę do meritum. Do przetargu stanęły dwie firmy, jedna została odrzucona z powodów formalnych, druga wygrała. Gratulujemy i współczujemy. Mając niejakie doświadczenie w temacie dotrzymanie warunków wydają się niemożliwe do spełnienia. Kontrukcja nart – drewno- wyklucza firmy stosujące rdzenie z tworzyw sztucznych. Zapis o płycie Łatwy i szybki montaż na płycie (bez użycia narzędzi), łatwe przesuwanie przód/tył pozwalające na regulację środka ciężkości w celu dostosowania zachowania nart do różnych warunków śniegowych lub preferencji zawodnika – preferuje firmy, które w nartach juniorskich to rozwiązanie stosują. 

 

Podsumowując, przetarg nie był konsultowany w komisją biegów, argument, że piszący ten tekst jest jej członkiem i jest zainteresowany przetargiem nie przemawia do mnie zupełnie. Robi się spotkanie bez zainteresowanego i kropka.

Nie ogłoszono przetargu na stronie właściwej dla zamawiającego czyli pzn.pl, nie informuje się, co kiedyś było dobrą tradycją Polskiego Związku Narciarskiego o przetargu firm zajmujących się danym segmentem itd. Itp., lub też informuje się wybiórczo ;)

Jednak najsmutniejsze jest to, że od momentu kiedy przetarg zobaczyłem ( zobaczyłem i nie przystąpiłem) próbowałem tłumaczyć decydentom PZN, że delikatnie mówiąc najlepiej byłoby go unieważnić i napisać na nowo. Dzwoniłem, pisałem maile, ba nawet osobiście byłem na spotkaniu z pzn-owską górą i co? I jeden komentarz – prawnicy zatwierdzili. Mhm, jasne, jeżeli prawnicy zatwierdzili to co w takim razie myśleć o zapisie z PZP (Prawa Zamówień Publicznych):

Art.  99.  [Zasady opisywania przedmiotu zamówienia]

Przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, w szczególności przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, jeżeli mogłoby to doprowadzić do uprzywilejowania lub wyeliminowania niektórych wykonawców lub produktów.

5.

Przedmiot zamówienia można opisać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, źródła lub szczególnego procesu, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, jeżeli zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia w wystarczająco precyzyjny i zrozumiały sposób, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy "lub równoważny". [koment. Red. - dobrze że Quicklace to sznurówki, w innym przypadku pewnie ktoś próbowałby udowodnić, że inaczej opisać się nie da]

6.

Jeżeli przedmiot zamówienia został opisany w sposób, o którym mowa w ust. 5, zamawiający wskazuje w opisie przedmiotu zamówienia kryteria stosowane w celu oceny równoważności.

 

Po ubiegłorocznej zmianie w PZN, nowy Prezes, nowy Zarząd, nowy dyrektor sportowy miało być lepiej. Jak jest, oceńcie sami.

 

Pozdrawiam

Kuba Cieślar

 

*W tekstach opisowych komentarze redakcji w nawiasach kwadratowych [ ]