MPS

Idzie nowe w Polskim Związku Narciarskim? Wszystko jak zwykle okaże się w przyszłości, jednak nadchodzący sezon zapowiada się rewolucyjnie. Pierwszą z nowości jaką zobaczymy w tym sezonie są testy sprawnościowe, które mają być obligatoryjne dla kadrowiczów. Pierwsze już w najbliższy poniedziałek-wtorek w Zakopanem.

 

Cytat z oficjalnego pisma PZN:

- od sezonu przygotowawczego 2023/24 będą prowadzone cykliczne testy sprawności ( 3 razy w roku) w których udział będzie jednym z warunków nominacji do Kadry B ( zawodnicy którzy zakończyli edukację w szkole średniej do 23 roku życia) oraz do Kadry Juniorów ( zawodnicy odbywający naukę w szkołach średnich roczniki 2007 i starsi).

Oznacza to, że zawodnicy, którzy chcą aplikować do uczestnictwa w obozach i zawodach finansowanych przez Polski Związek Narciarski muszą wziąć udział w zaplanowanych testach sprawnościowych. Celem testów jest: - określenie wyjściowego poziomu sportowego zawodników - tworzenie baz danych - kontrola prowadzonego procesu treningowego...

 

Testy zaaprobowała komisja biegów obradująca w ostatnią niedzielę 22 maja w Szczawnicy.

Pierwszy termin testów to nadchodzącym tygodniu w Zakopanem 29-30 maja.

Drugi termin to Szczyrk tydzień później czyli 6-7 czerwca. Można dyskutować o późnym terminie ogłoszenia testów, jednak z drugiej strony kadrowicze, czy też zawodnicy aspirujący do kadry taki sprawdzian powinni przejść śpiewająco.

Co obejmują:

- 3000m test biegowy

- 1000m skier (trenażer)

- podciąganie na drążku

- pompki na poręczach

- brzuszki

- skok w dal z miejsca

- 10-skok

Szczególnie ciekawie wygląda ten ostatni test czyli 10-skok.

Ci, którzy skakali taki sprawdzian wiedzą jak ważna jest w tej próbie technika, szczególnie tzw pierwszy skok. Będzie się działo...

 

Życzymy trenerom i działaczom PZN wytrwałości w postanowieniach i dotrzymania 3 zaplanowanych testów w tym roku.

 

>>> KOMUNIKAT W SPRAWIE TESTÓW <<<

 

kace

źródło: komisja biegów PZN