polonkowa

W sobotę 2 kwietnia w Stacji Narciarskiej Polana Szymoszkowa odbędzie się po raz XX Memoriał Bronisławy Staszel Polonkowej. Organizatorami zawodów są: Gmina Kościelisko, Szkoła w Kościelisku wraz z  UKS „Regle”,Kościelisko,  Tatrzański Związek Narciarski, Stacja „ Polana Szymoszkowa”    OSP Kościelisko

 

Tradycją zawodów jest to, że uczestnicy nie biegają na dystansach tylko pokonują specjalnie zaprojektowany tor sprawdzający ich umiejętności techniczne.

Więcej o zawodach w załączonym komunikacie >>> TUTAJ <<<

 

O patronce Memoriału poniżej:

Bronisława Staszel-Polankowa (ur. 23 stycznia1912 w Kościelisku, zm. 1 lutego1988 tamże) – polska narciarka, ośmiokrotna mistrzyni Polski. Karierę narciarską rozpoczęła w latach 20-tych XX wieku jako zawodniczka Towarzystwa Sportowego „Sokół”. Brała udział w mistrzostwach Polski, w których zwyciężyła ośmiokrotnie. W latach 30-tych była ratownikiem GOPR.  Wystąpiła w nieoficjalnym biegu kobiet podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 1929. Była uważana za faworytkę, startowała z trzynastym numerem startowym. Zwyciężyła z czasem 31:34 min i prawie trzyminutową przewagą nad drugą zawodniczką  W 1934 roku odbyła wyprawę rowerową dookoła Polski przejeżdżając odległość 4 tysięcy km. W międzyczasie udzielała wywiadów i wygłaszała prelekcje na temat Tatr. Karierę sportową przerwała II wojna światowa, jednak pomimo przerwy wróciła po wojnie do uprawiania sportu. W 1951 roku zajęła 4. miejsce w mistrzostwach Polski.W czasie II wojny światowej należała do Armii Krajowej i brała udział w Powstaniu Warszawskim walcząc w batalionie „Kiliński”. Od 1935 do 1939, a następnie od 1947 do 1958 roku prowadziła nieistniejące obecnie schronisko pod Miętusim Przysłopem na Hali Miętusiej.Puchary zdobyte w zawodach sportowych oddała Pallotynom do przetopienia na dzwony kościelne dla kościoła na Skibówkach. Narty przesłała w darze papieżowi Janowi Pawłowi II, a dom na Zakopiańskich Krzeptówkach 36 przekazała Instytutowi Sióstr Maryi.

 Od kilkunastu lat przez gminę Kościelisko organizowany jest Memoriał Bronisławy Staszel-Polankowej. Pomysłodawczynią nazwy zawodów jest Małgorzata Karpiel Bzdyk obecny dyrektor Gminnego Ośrodek Kultury Regionalnej.

 

REG