fis logo

Nie mamy szczęścia do biegów narciarskich w polskich Mistrzostwach Świata Juniorów i U-23. Najpierw plany pokrzyżował COVID, zawody które miały się odbyć w ubiegłym roku zostały przeniesione do Finlandii. Mistrzostwa Świata miały się odbyć w 2022 w Zakopanem i ...odbędą się w skokach i kombinacji, w biegach nie!

 

Podobną sytuację przerabiamy po raz wtóry, zaplanowane na 2008 rok Mistrzostwa Świata Juniorów i U-23, które miały się odbyć w Wiśle i Szczyrku także zostały przeniesione do Zakopanego (skoki i KN), a biegi ostatecznie wylądowały we Włoszech.

Teraz mamy podobną sytuację, jakieś fatum krąży na polskimi biegami narciarskimi. Tym bardziej szkoda, że biorąc pod uwagę dwie poprzednie imprezy tej rangi gdzie w biegach sypnęło medalami ( Izabela Marcisz, Monika Skinder, Karolina Kaleta) była szansa na zaprezentowanie się polskich kadrowiczów przed własną publicznością.

Podobno wszystko to wina prezydenta Dudy. Żart oczywiście, jednak jak w każdym żarcie jest ziarno prawdy. Zaplanowano za obiecane przez Prezydenta środki budowę zadaszenia toru łyżwiarskiego w zakopiańskim COS. Prace mają rozpoczocząć się w tym sezonie zimowym. Ktoś zyska, ktoś straci takie już realia naszych biegów niestety.

Oczywiście nasuwa się pytanie, skoro mogą biegać kombinatorzy to dlaczego nie biegacze? Otóż wg regulaminów FIS kombinatorom wystarczy pętla o długości 2,5 kilometra, dla biegaczy to niestety za mało.

 

Gdzie ostatecznie zostaną rozegrane konkurencje biegowe Mistrzostw Świata Juniorów i U-23 nie wiadomo. FIS pracuje nad tym usilnie.

 

Poniżej oficjalny komunikat FIS w tej sprawie:

FIS został poinformowany przez Polski Związek Narciarski, że zawody biegowe Mistrzostw Świata Juniorów i U23 w Narciarstwie 2022 nie mogą odbyć się w Zakopanem ze względu na planowaną budowę w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego obiektu toru biegowego.

Wszystkie zawody w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej będą mogły odbyć się zgodnie z wcześniejszym planem.

FIS wraz z Krajowymi Związkami Narciarskimi intensywnie pracują nad znalezieniem rozwiązania do organizacji zawodów juniorskich i U23 w biegach narciarskich i mają nadzieję wkrótce potwierdzić organizatora.

Drużyny biegowe zostały poinformowane przez FIS podczas rozmowy z kapitanem drużyny w środę, 15 września.

 

kace