kubalonka

Oficjalnie podpisana została umowa dotycząca inwestycji budowy systemu naśnieżania tras biegowych Kubalonka. Obiekt należący do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku przejdzie istotną zmianę dzięki wielomilionowemu dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Kilka minut po godzinie 14 w środę 12 maja nastąpiło podpisanie umowy na budowę profesjonalnego systemu naśnieżania, którego w COS-OPO w Szczyrku dokonali dyrektor ośrodka Tomasz Laszczak oraz prezes wykonawcy inwestycji firmy TechnoAlpin Michael Thomas Smaniotto. W uroczystym momencie uczestniczyli również sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jacek Osuch oraz dyrektor COS Andrzej Kalinowski.

 

– To jedna z wielu inwestycji realizowanych przy dobrej współpracy z Ministerstwem. Jest ich sporo i każda jest ważna, ale tą na Kubalonce uznać trzeba za szczególną, bo przez lata rodziła się w bólach. To ciąg dalszy systematycznego rządowego wspomagania sportowców w tym, aby mieli odpowiednie warunki do trenowania i osiągania jak najlepszych wyników – stwierdził dyrektor Kalinowski.

 

Inwestycja na Kubalonce potrwa na przestrzeni 8 miesięcy, co oznacza gotowość już z systemem naśnieżania na sam początek 2022 roku. W ramach zadania wykonane zostanie m.in. ponad 5 km rurociągów. Będzie to kontynuacja prac prowadzonych już w ubiegłym roku, gdy przebudowano zasilanie sieci energetycznej, a dzięki temu zabezpieczono potrzeby dla funkcjonowania tras.

 

Jak zapowiada dyrektor COS-OPO w Szczyrku, to nie koniec zabiegów, by trasy w kolejnych latach w pełni zmodernizować. – Ruszamy z przygotowywaniem kolejnych etapów inwestycji. Mam tu na myśli stworzenie trasy nartorolkowej czy pełnego oświetlenia, aby obiekt spełniał kryteria klasy światowej i był perełką narciarstwa biegowego – zaznaczył Laszczak.

 

– Cieszę się, że inwestycje w zimową infrastrukturę sportową to nie tylko skoki narciarskie, ale i inne aktywności, jak właśnie biegi. Ten projekt to dla nas wyzwanie, ale został świetnie przygotowany przez dyrektora i jego zespół – podkreślił z kolei prezes Smaniotto.

 

Na potrzebę inwestycji będącej pokłosiem podpisanej umowy, a dofinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na poziomie 7 mln zł, zwrócił uwagę Jacek Osuch, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. infrastruktury sportowej. – To szczególny dzień dla polskich biegów narciarskich. Wiem, że inwestycja ta leżała na sercu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który nie miał najmniejszych wątpliwości, że trasa powinna zyskać naśnieżanie – zauważył.

 

Podkreślono przy tym bardzo dobrą współpracę inwestora oraz gmin Istebna i Wisła, na których terenie zlokalizowana jest trasa biegowa. – Współpraca przynosi konkretne efekty. Po pierwsze, polskiemu sportowi na tym najwyższym poziomie, bo korzystając ze sprzyjających warunków wyrosnąć mogę kolejne postaci zdobywające medale na światowych imprezach. Dla regionu to znaczące podniesienie jego atrakcyjności. Start zatem jest i mam nadzieję, że spotkamy się za kilka miesięcy na Kubalonce, aby oglądać efekty – mówił poseł Przemysław Drabek, członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

 

W podobnym tonie radości z faktu sfinansowania inwestycji nie ukrywali samorządowcy – wójt gminy Istebna Łucja Michałek oraz burmistrz miasta Wisła Tomasz Bujok. Korzyści, na które zwrócili uwagę to możliwość trenowania na trasach już w listopadzie i grudniu oraz dobra perspektywa dla utworzenia w przyszłości nowoczesnego kompleksu całorocznego. – Dołożymy starań, aby obiekt żył, a wyniki sportowe będące tego następstwem świadczyły w przyszłości o celowości zadania – nadmienił burmistrz Bujok.

 

źródło i foto : informacja prasowa dział marketingu/COS Szczyrk