klikuszowa

Najnowszy w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego w Klikuszowej będzie prawdopodobnie wyposażony w sztuczną trasę biegową. Wg informacji które otrzymaliśmy od wójta gminy Nowy Targ Marcina Kolasy projekt jest już w planie.

 

Przypomnijmy, że Centrum Narciarstwa Biegowego (dalej CNB) w Klikuszowej to najnowszy ośrodek dla narciarzy biegaczy w Polsce, który zainaugurował swoje działanie początkiem grudnia 2020.

Kilometrowa sztuczna pętla działała od pocżątku grudnia i cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem narciarzy biegaczy z Małopolski. Po opadach naturalnego śniegu trasę wydłużono do dwóch kilometrów. W Klikuszowej rozegrano w tym sezonie Mistrzostwa Polski Młodzików i UKS-ów czyli najważniejszą imrezę na najmłodzych biegaczy oraz zawody Małopolskiej Ligi Szkolnej. Sezon zakończono zawodami o Puchar Wójta Gminy Nowy Targ.

Należy także dodać, że Klikuszowa ma także kilometrową pętlę asfaltową do biegania na nartorolkach.

 

W CNB zawiadywanej przez Gminę Nowy Targ oprócz trasa biegowych działa także wypożyczalnia sprzętu oraz bardzo dobrze wyposażona część sanitarna z szatniami i toaletami. Dodajmy, ze wstęp na trasy jest płatny, jednak z zebranych przez nas opinii, nikomu to w tym sezonie nie przeszkadzało, a Gmina może mówić o sukcesie komercyjnym. Tylko w grudniu 2020, a pamiętajmy, że to czas pandemii CNB Klikuszowa odwiedziło około 5 tysięcy osób.

 

Gmina Nowy Targ poszła za ciosem i postanowiła wykorzystać potencjał CNB i zaplanowało ułożenie w ośrodku sztucznej, całorocznej trasy biegowej oraz przygotowanie (zaadoptowanie) częśc szkoły podstawowej mieszczącej się kilkaset metrów poniżej ośrodka na hotel z 50 miejscami.

Oczywiście to wszystko (hotel + całoroczna trasa) pod warunkiem zakaceptowania projektu, jednak wg nieoficjalnych informacji wygląda to optymistycznie.

Zapytaliśmy także o sztuczną trasę, czy będzie to ntylko kalsyk, czy także trasa do łyżwy i na razie ma być tylko trasa do stylu klasycznego.

Jak wyglądą taka trasa możecie zobaczyć na filmie TUTAJ , mieliśmy jako redakcja przyjemnośc testowania jako pierwsi w Polsce trasy firmy Neveplast, której kilkuset metrowy odcinek działa z Transgranicznym centrum w Sobieszowie koło Jeleniej Góry.

 

Czekamy na optymistyczne wieści z Gminu Nowy Targ i szykujemy nartki.

 

Kuba Cieślar

 

foto: podhaleregion.pl