mp uks

Mistrzostwa Polski Młodzików i Uczniowskich Klubów Sportowych odbędą się w dniach 29 styczeń - 1 luty na trasach nowego Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej. Poniżej prezentujemy komunikat zawodów.

 

Mistrzostwa Polski Młodzików i Uczniowskich Klubów Sportowych to zawody najwyższej rangi krajowej dla kategorii:

- młodzik, młodziczka (2005,2006)

- dziewczęta starsze i chłopcy starsi (2007,2008)

- dziewczęta i chłopcy młodsi (2009,2010)

 

Zawodniczki i zawodnicy w powyższych kategoriach wiekowych będa rywalizować o mistrzowskie tytuły w biegach dystansowych stylem klasycznym i dowolnym oraz w czteroosobowych sztafetach MIX ( dwie pierwsze zmiany klasykiem, dwie kolejne stylem dowolnym).

 

PROGRAM ZAWODÓW

30.01.2021 - biegi stylem klasycznym

31.01.2021 - biegi stylem dowolnym

01.02.2021 - biegi sztafetowe

 

>>> KOMUNIKAT ZAWODÓW <<<

 

Więcej informacji na stronie biura pomiaru zcasu pifsport.com.pl - TUTAJ

 

od redakcji:

Jestem fanem zawodów dla najmłodszych pod nazwą Mistrzostwa Polski Młodzików i Uczniowskich Klubów Sportowych. To chyba najfajniejsza i najbardzie emocjonująca impreza rangi mistrzowskiej w Polsce. Zawsze kilkuset zawodników, zawsze walka do końca, emocje, brak kunktatorstwa i ta autentyczna radośc na twarzach zwycięzców. Takie są UKS-y i to w nich najbardziej mi się podoba.

I teraz mam problem, o co chodzi? Chodzi o roczniki uczestników sztafet. W czasach nie do końca zamierzchłych podział sztafet w tych imprezach był prosty, rozgrywano je w dwóch kategoriach : gimnazjów i szkół podstawowych. Oczywiście dzięki temu/lub przez to byłą kategorię junior D "dzielono na pół" jednak zasady były jasne i kilkanaście lat działało to w ten sposób. Działało, działało i przestało. Teraz mamy sytuację, która w żaden sposób nie sprzyja rozwojowi biegania na nartach w Polsce. Dlaczego? Już tłumaczę, wg najnowszych zasad sztafety są rozgrywane w poodobnych rocznikach czyli klasa I szkoły średniej plus VIII i VII szkoły podstawowej (dawne gimnazjum) to starsza grupa, oraz klasy VII, VI i V to druga grupa. Zdublowanie rocznika obowiązującego w klasie VII to nie pomyłka, trenerzy siódmoklasistów i sami zawodnicy będa mogli wybrać w której sztafecie wystartować. Efektem będzie kolejne zmniejszenie liczby sztafet, w której z dwóch kategorii to już będzie zależało od taktyki.

Nie rozumiem, czemu ma służyć ta komplikacja, może wróćmy do normalności i ustalmy albo, albo.

Lub też zastanówmy się nad powrotem do przedgimnazjalnego systemu roczników, gdzie młodzikiem był rocznikowy siódmo i ośmioklasista i koniec. Nie byłoby to prostsze?

 

Kuba Cieślar