hulawy

Wczoraj zmarł Jarosław Hulawy, wieloletni trener i prezes Międzyszkolenego Klubu Sportowego (MKS) w Istebnej. Kolega z śnieżnych tras, człowiek oddany bez reszty biegom narciarskim w Polsce, wychowawca wielu pokoleń zawodników z Trójwsi Beskidzkiej. Jego zawodnicy brali udział w Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata, klub jest rok w rok czołówce klasyfikacji w Polsce.

 

Poniżej przedstawiamy życiorys Jarka, napisany przez niego jako laureata Srebrnej Cieszynki 2020, nagrody przyznawanej przez 12 gmin z terenu Ziemi Cieszyńskiej:

Urodziłem się 20.04.1966r. w Wiśle. Jestem absolwentem Studium Nauczycielskiego w Raciborzu oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Pracę zawodową podjąłem 01.09.1987r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Istebnej i do dziś w niej pracuję. To tutaj rozpocząłem moją działalności na rzecz rozwoju sportu w gminie Istebna. Bardzo sobie cenię ówczesną współpracę ze wspaniałymi propagatorami sportu -  państwem Wandą i Tadeuszem Maciejczykami, to m.in. oni zarazili mnie pasją – sportem. Zostałem członkiem Klubu Sportowego MKS Istebna. Praca z młodzieżą stała się dla mnie ogromnym życiowym wyzwaniem i z satysfakcją ją wykonuję do dziś. Od roku 1998 jestem Członkiem Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Cieszynie, a w latach 1998-2002 byłem Członkiem Zarządu  Rady Gminy Istebna.  W latach 2012 – 2018 pełniłem funkcję Radnego Gminy Istebna oraz  Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. 

W ciągu tego okresu rokrocznie w Klubie Sportowym MKS Istebna trenowało około 30 zawodników. Wielu z nich osiągało znaczące wyniki sportowe, a Klub plasował się w czołówce rankingu prowadzonego przez Polski Związek Narciarski.

W roku 2004 zostałem Prezesem  Międzyszkolnego Klubu Sportowego Istebna. W czasie mojej prezesury podopieczni klubu odnosili największe sukcesy. Do najważniejszych z nich należy udział dwóch wychowanków w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Korei oraz  dwukrotny udział w mistrzostwach świata juniorów. 15 wychowanków zostało powołanych do kadry narodowej w biegach narciarskich oraz w biathlonie. Wielkim sukcesem były starty naszych zawodników w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich: sprintach, biegach długodystansowych, team sprincie. Moi podopieczni wzięli udział w zawodach cyklu Alpen Cup, Slavic Cup, który zaliczamy do drugiej ligi Pucharu Świata. Oprócz reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej, moi zawodnicy zdobywali liczne medale mistrzostw Polski i równoważnych rangi centralnej oraz wojewódzkiej w różnych kategoriach wiekowych.

W ramach działalności na rzecz rozwoju sportu pełnię również rolę gminnego koordynatora imprez sportowych. Organizuję zawody dla dzieci i młodzieży w sztafetowych biegach przełajowych, drużynowych zawodach w biegach narciarskich, czwórboju lekkoatletycznym, w piłce nożnej oraz minipiłce nożnej. Chętnie pomagam wolontaryjnie w imprezach sportowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotekę Publiczną w Istebnej, stowarzyszenie W TRÓJWSI JEST BOSKO, Ochotniczą Straż Pożarną Istebna-Centrum, Stowarzyszenie Istebniański Uniwersytet Seniora. Od roku 2017 wdrażam w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Istebnej projekt Ministra Sportu i Turystyki „Szkolny Klub Sportowy”. Za zasługi dla sportu w roku 2019 zostałem odznaczony przez Ministra Sportu i Turystyki Brązową Odznaką.

 

Oraz w skrócie jego osiągnięca zawodowe:

Jatrosław Hulawy pracuje na rzecz społeczności wsi Istebna od 1987 roku. Od 01.09.1987 krzewi kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Istebnej, później przemianowanej jako Zespół Szkolno-Przedszkolny w Istebnej. Jest pedagogiem bardzo sumiennym, zaangażowanym w pracę z dziećmi. Niezwykle lubiany przez wychowanków. Od samego początku działalności w Istebnej zaangażowany społecznie. Od 1987 do dnia dzisiejszego trener i zarazem członek zarządu Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Istebnej. W latach 2004-2020 pełnił funkcję prezesa klubu. W czasie prezesury Pana Jarosława Hulawego podopieczni klubu odnosili największe sukcesy. Najważniejszymi z nich są: udział dwóch wychowanków w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Korei, dwukrotny udział w mistrzostwach świata juniorów, 15 wychowanków powołanych do kadry narodowej w biegach narciarskich oraz w biathlonie; starty wychowanków w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich – konkurencje: sprinty, biegi długodystansowe, team sprint; starty zawodników w zawodach cyklu Alpen Cup – 2 liga Pucharu Świata. Oprócz reprezentacji na arenie międzynarodowej dochodzą niezliczone medale mistrzostw Polski i równoważnych rangi centralnej oraz wojewódzkiej w różnych kategoriach wiekowych. Działalność społeczna sportowa związana była również z Uczniowskim Klubem Sportowym gdzie Pan Jarosław był członkiem zarządu. Od roku 1999 do nadal jest członkiem zarządu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Cieszynie. W ramach tej działalności pełni rolę gminnego koordynatora imprez sportowych, organizuje zawody dla dzieci i młodzieży w konkurencjach: sztafetowe biegi przełajowe, drużynowe zawody w biegach narciarskich, czwórbój lekkoatletyczny, minipiłka nożna, piłka nożna. Pan Jarosław Hulawy chętnie społecznie włączał się w organizację imprez sportowy organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Bibliotekę Publiczną w Istebnej jako wolontariusz. Wspierał organizacyjnie jako wolontariusz imprezy sportowe organizowane przez inne organizacje pozarządowe np. stowarzyszenie VIDES, Ochotniczą Straż Pożarną Istebna-Centrum, Stowarzyszenie Istebniański Uniwersytet Seniora.  Za działalność społeczną sportową Pan Jarosław Hulawy był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Najważniejsze wyróżnienia to: brązowa odznaka: „Za Zasługi dla Sportu” przyznana przez Ministra Sportu i Turystyki w 2019 roku; ponad to rok 2009 – dziesięciolecie Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego – brązowa odznaka „Za Zasługi dla Sportu” Powiatu Cieszyńskiego, rok 2019 – dwudziestolecie Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego - złota odznaka „Za Zasługi dla Sportu” Powiatu Cieszyńskiego. Działalność społeczna Pana Jarosława Hulawego to również praca na rzecz samorządu. W latach 1989 – 2018 radny Rady Gminy. W kadencji 1989 -2002 członek Zarządu Gminy. Przez dwie kadencje w latach 2010 – 2018 przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. 

Działalność Laureata to nie tylko sukcesy, ale i godziny spędzone na przygotowywaniu nart, treningi na mrozie, godzinne dojazdy na zawody, motywacja młodych ludzi, pozyskiwanie sponsorów, pisanie wniosków i ogromne zaangażowanie w rozwój młodych sportowców.

 

-/-

 

Jarek, będzie Cię bardzo brakowało. Żegnaj kolego.

 Kuba Cieślar

 

źródło: istebna.eu