ppa 2019

Zima tuż, tuż, pierwsze jej oznaki mamy od wczoraj w kraju. Najpierw śnieg nieoczekiwanie zaatakował Dolny Śląsk, dzisiaj w nocy zrobiło sie biało w wyższych partiach Beskidów i oczywiście w Tatrach. Czas pomyśleć o zimie, nartach i oczywiście Pucharze Polski Amatorów Polskiego Związku Narciarskiego w biegach narciarskich. mamy już pierwsze biegi w kalendarzu.

 

Tradycyjnie już pierwszym biegiem sezonu Pucharu Polski Amatorów PPA) jest Puchar Kościeliska, w tym roku jego ósma edycja jest zaplanowana na niedzielę 10 stycznia. Ponieważ chcemy utrzymać weekendowy system w PPA, czekamy jeszcze na termin sobotni 9 stycznia, który na razie jest wolny, czekamy na informację od Term Chochołowskich w sprawie ich Pucharu.

 

Koniec stycznia należy do Podkarpacia. 23 stycznia w sobotę wystartujemy w biegu Tropem Żubra w Mucznem, a dzień (24 stycznia) później w Ustjanowej na trasach im. Stanisława Nahajowskiego mamy 34 Bieszczadzki Bieg Lotników.

 

W sobotę 30 stycznia proponujemy Wam coś czego w PPA jeszcze nie było, mianowicie Bieg Do Upadłego w Krzywej (gm. Sękowa, Śnieżne Trasy przez Lasy). Bieg rozgrywany w innej niż znamy z większości biegów narciarskich formule, mianowicie nie ma określonego dystansu, wygrywa ten, kto w ciągu czterech godzin przebiegnie najwięcej kilometrów. Miejmy nadzieję, ze ta formuła przypadnie Wam do gustu, można przebiec ponad 50 kilometrów, a najlepsi z pewnością sporo więcej. W tym roku zwycięzca Marcin Branas w czasie 3 godzin i 53 minut pokonał 9 okrążeń co dało 67,5 kilometra. Najdłuższy dystans w Polsce przebiegnięty na biegówkach w sezonie 2019/2020.

 

6 lutego zaplanowano w Nowym Targu Bieg Podhalański, miejmy nadzieję, że aura dopisze organizatorom i ta druga, po Biegu Piastów, największa impreza na biegówkach w Polsce odbędzie się zgodnie z planem.

Jeżeli planujecie urlop na Podhalu to wychodzimy wam naprzeciw ;) i tydzień później proponujemy Wam tradycjnie XC Turbacz Uhill. Jednak organizatorzy stwierdzili, że jeden ekstremalny podbieg to za mało i postanowili uatrakcyjnić Wam weekend. Dlatego też w sobotę 13 lutego wspinacie się na Turbacz, a dzień później (14 luty) w nowo otwartym ośrodku narciarskim Klikuszowa zostaną rozegrane sprinty narciarskie pod nazwą Sprint XC Klikuszowa. To też nowa formuła w PPA PZN, zobaczymy jak wam się spodoba.

 

Wreszcie creme de la creme sezonu, czyli najwyższa rangą impreza dla amatorów biegówek czyli Mistrzostwa Polski Amatorów w Zakopanem w dniach 20-21 luty. Zawody w tym roku będą dwudniowe, pierwszego dnia pobiegamy dystanse stylem klasycznym ze startu interwałowego, drugi dzień będzie już należał do łyżwiarzy, pracujemy jeszcze nad formułą startu. Oczywiście o medale MP Amatorów walczymy w swoich kategoriach wiekowych.

 

Na razie oficjalnie zgłoszono do kalendarza w/w zawody, co nie znaczy, że lista jest już zamknięta. Kilka terminów jeszcze zostało, czekamy na potwierdzenia od organizatorów.

 

REGULAMIN PPA PZN zostanie ogłoszony początkiem listopada, trwają obecnie konsultacje z poszczególnymi Komitetami Organizacyjnymi dotyczące kosmetycznych zmian na nadchodzący sezon. Jedną nowość możemy jednak zdradzić, będzie klasyfikacja teamowa/drużynowa. Jednak na szczegóły jeszcze musimy (wszyscy) poczekać.

 

RANKING PPA PZN za poprzedni sezon znajdziecie w artykule poniżej, z kolei wszystkie informacje dotyczące Pucharu Polski Amatorów >>TUTAJ<<

 

Kuba Cieślar

koordynator PPA PZN

 

>>TUTAJ<< kalendarz zawodów w nadchodzącym sezonie