jakuszyce

Wczoraj podpisano umowę na budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu. Obiekt ma być gotowy w lutym 2021.

 

Co ostatecznie powstanie w Jakuszycach?

Przede wszystkim nowoczesne, ergonomiczne budynki, z zielonymi dachami, w których będą wszystkie niezbędne elementy do uprawiania zawodowego i amatorskiego sportu. Z jednej strony szatnie i pomieszczenia do smarowania nart, z drugiej - pomieszczenia VIP, zaplecze konferencyjne i gastronomiczne. Powstanie sala gimnastyczna do treningu dla siatkarzy i koszykarzy. Zaplanowano również 38 pokoi hotelowych z komorami hipoksyjnymi, hotel turystyczny na 190 miejsc, centrum odnowy biologicznej z siłownią oraz basenem. Latem do dyspozycji będzie boisko treningowe ze sztuczną trawą i bieżniami lekkoatletycznymi (200 m i 60 m), które zimą będzie pełniło rolę ministadionu do szkolenia dzieci i młodzieży. Obiekt będzie także przystosowany dla paraolimpijczyków.

 

W okolicy obiektu znajdzie się także miejsce na wypożyczalnie nart, a late rowerów ( i mamy nadzieję nartorolek). Przystanek kolejowy umożliwi wreszcie czekanie na pociąg pod dachem.

Do tego nowoczesne trasy, w tym fragment, po którym latem będzie można biegać na nartorolkach. Będzie też nowoczesna strzelnica czy podziemny parking na ponad 140 samochodów. Budowa ma potrwać 19 miesięcy.

Inwestycję zrealizuje ostatecznie konsorcjum trzech firm: PORR, Akme Zdzisław Wiśniewski i Elektromontaż Rzeszów. Jej koszt to 175 mln zł brutto, czyli ok. 140 mln zł netto.

 

jakuszyce

wizualizacja planowanego ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej

 

I to są w końcu dobre wieści dotyczące Polany Jakuszyckiej. Po wiosennych problemach z wykonawcami, przypomnijmy, że konsorcjum które wygrało przetarg ostatecznie nie będzie go realizować,  wydawało się, że kolejne lata zostaną stracone. Teraz jest szansa, że mekka polskich biegów narciarskich będzie obiektem sportowym na europejskim poziomie. Miejmy tylko nadzieję, że wykonawcy dotrzymają terminu i 45 Bieg Piastów zostanie rozegrany już na nowych obiektach.

Czekamy i śledzimy postęp prac w Jakuszycach.

 

kace

 

źródło: gazetawroclawska.pl , wyborcza.pl, własne