bauer

Trwające ponad miesiąc negocjacje prowadzone przez Polski Związek Narciarski z czeskim trenerem Lukasem bauerem zakończyły się sukcesem. Dzisiaj w siedzibie PZN na ul. Mieszczańskiej w Krakowie podpisano umowę.

 

Czech, były doskonały zawodnik, medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich, tryumfator Pucharu Świata poprowadzi nasza męską kadrę A do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

Asystentem trenera zostanie Kamil Fundanicz.

 

W skład kadry oprócz braci Kamila i Dominika Burych, Mateusza Haratyka i Macieja Staręgi wejdą jeszcze Dawid Damian, Michał Skowron i Kacper Antolec (to nowośc, zawodnika nie było w składzie ogłoszonym w kwietniu).

Ostatnia trójka to zawodnicy, którym trener będzie się przyglądał pod kątem ewentualnych startów na najważniejszych imprezach zimowego sezonu.

 

poniżej informacja prasowa PZN:

Nowym trenerem Kadry Narodowej A Mężczyzn w Biegach Narciarskich został były znakomity zawodnik – Lukas Bauer. Czech przystał na warunki Polskiego Związku Narciarskiego i związał się z nim umową do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

 

41-latek to legenda tego sportu. To zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie 2007/2008. Jest też medalistą Zimowych Igrzysk Olimpijskich (startował w nich pięciokrotnie) i Mistrzostw Świata. Na koncie ma tytuł wicemistrza olimpijskiego z Turynu (2006) w biegu na dystansie 15 km techniką klasyczną, a także dwa brązowe medale z Vancouver (2010) na dystansie 15 km techniką dowolną oraz w sztafecie. W Mistrzostwach Świata wywalczył dwa srebrne krążki. W Libercu (2009) na 15 km techniką klasyczną oraz w Falun (2015) na 50 km techniką klasyczną. Dwukrotnie wygrywał także prestiżowy Tour de Ski (2008 i 2010). Karierę sportową zakończył w 2017 roku.

 

Od pewnego czasu Lukas Bauer ma swoją grupę biegową eD System Bauer Team, startującą w maratonach, w której występują m.in. Jan Antolec i Paweł Klisz.

 

Bauer, który pochodzi z Ostrova, ale mieszka w Bożym Darze, swoją karierę zaczynał w wieku 9 lat w TJ Skoda Ostrov. Stamtąd przeniósł się do LK Mattoni Karlove Vary, gdzie jego trenerem został Miroslav Petrasek, który kilka lat temu prowadził polską reprezentację. O tym, że jest utalentowanym biegaczem przekonał wszystkich już w 1997 roku, kiedy to został w Canmore wicemistrzem świata juniorów na 30 km techniką dowolną.

 

Co ciekawe, równolegle z biegami narciarskimi uprawiał kolarstwo górskie. W 1995 roku startował w zawodach juniorów w Mistrzostwach Europy MTB w Szpindlerowym Młynie.

- Bardzo cieszę się z oferty otrzymanej od Polskiego Związku Narciarskiego, żeby zostać trenerem Kadry Narodowej A Mężczyzn w Biegach Narciarskich, której liderem jest Maciej Staręga. Jestem w pełni zmotywowany, aby wykorzystać moje doświadczenie jako zawodnik oraz szef mojego maratońskiego zespołu i pomóc polskim biegaczom w osiąganiu coraz lepszych rezultatów. Moim celem jest przywrócenie Maćka Staręgi do czołówki światowej i regularnego punktowania w "30" Pucharu Świata. Chcę zbudować silny, polski zespół na nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie – podkreśla nowy szkoleniowiec polskich biegaczy.

 

- Cieszymy się, że Lukas zdecydował się podjąć rękawicę i współpracować z nami do najbliższych Igrzysk Olimpijskich. Jest to niewątpliwie świetny zawodnik, ale także wysokiej klasy specjalista, co potwierdziła między innymi nagroda Najlepszego Dyrektora Zespołu VISMA Classic 2018/19. Lukas będzie odpowiedzialny za Kadrę Narodową A Mężczyzn i jej wyniki, ale liczymy także, że będzie to impuls dla całego środowiska biegowego – zaznacza Apoloniusz Tajner, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego. 

 

Do pracy z naszą reprezentacją powraca Kamil Fundanicz, który będzie asystentem trenera Lukasa Bauera.

 

 

 

 

kace