kowalczyk

Jak poinformowała Justyna Kowalczyk na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, w 41. edycji Biegu Piastów na starcie 50 kilometrów klasykiem pojawi się Justyna Kowalczyk! - Liczymy, że to zachęci kolejne osoby do biegówek w całym kraju  - mówi Leszek Kosiorowski ze Stowarzyszenia Bieg Piastów.

 

- Ale mam wiadomość! Ale się cieszę! Trener zgodził się, bym wystartowała w Biegu Piastów!!! Od wielu lat chciałam to zrobić, jednak walka w Pucharze Świata zawsze stała na przeszkodzie. Do zobaczenia w Jakuszycach – napisała dwukrotna mistrzyni olimpijska – z Vancouver i Sochi – na swojej stronie na Facebooku dwie godziny temu.

 

Tym samym biegaczka z Kasiny Wielkiej, jak już wcześniej wspominała, rezygnuje z kończącej mistrzostwa świata rywalizacji na 30 kilometrów nielubianym stylem dowolnym, by skupić się na swoim koronnym dystansie, 10 kilometrach klasykiem. Bieg Piastów – 50 km techniką klasyczną - okazał się też istotniejszy od także należącego do Wordloppet Biegu Wazów, który padł łupem biało-czerwonej mistrzyni w 2015 roku.  

 

To dla polskich kibiców biegów narciarskich nie lada gratka, zwłaszcza po 50. zwycięstwie Justyny Kowalczyk w PŚ, które odniosła w biegu łączonym w PyeongChang w minioną niedzielę. Ponadto być może Polka przyjedzie do Jakuszyc jako medalistka mistrzostw świata. Ostatni międzynarodowy start na polskiej ziemi Kowalczyk zaliczyła 3 lata temu - w trakcie PŚ w Szklarskiej Porębie rozegranego w styczniu 2014 roku, kiedy to także wywalczyła swój pucharowy triumf numer 49. Ostatnio kibice mogli podziwiać podopieczną trenera Wierritielnego w Jakuszycach w zeszłym roku w czasie mistrzostw Polski - wówczas pokonała rywalki w biegu na 5 kilometrów klasykiem.

 

Radości nie kryją też sami organizatorzy Biegu Piastów. - Udział Justyny Kowalczyk to dla nas wielkie święto, zaszczyt i spełnienie marzeń. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy Biegu Piastów będą pamiętać start razem z mistrzynią do końca życia. Liczymy też na to, że start Justyny Kowalczyk w Biegu Piastów zachęci do biegówek kolejne osoby w całym kraju. Serdecznie zapraszamy kibiców i zawodników, wkrótce opublikujemy komunikat w sprawie przedłużenia zapisów na 41. Bieg Piastów - mówi nam Leszek Kosiorowski ze Stowarzyszenia Bieg Piastów.

 

O udział Justyny Kowalczyk zabiegano od lat, ale udało się dopiero teraz, gdy miłośnicy biegówek wystartują po ra 41. Sam bieg, rozegrany po raz pierwszy w 1976 roku i wygrany wówczas przez Św. Pamięci Stanisława Michonia, ostatnio barwami gospodarzy nie stał. Trzy lata temu, na skróconym do 8 kilometrów dystansie ze względu na brak śniegu, wśród Pań triumfowała Natalia Grzebisz, a dwa lata wcześniej w męskiej rywalizacji na szczycie podium stanął Mariusz Michałek.

 

Kasia Nowak

fot. aftenposten.no