Kalendarz Visma 9 sezon

Dziewiąty sezon długodystansowego Pucharu Świata jak mówi się na cykl biegów maratońskich Visma Ski Classics wystartuje w piątek we włoskim Livigno! Do rywalizacji w drużynie EDsystem Bauer Team przystąpią Paweł Klisz i Jan Antolec! Justyna Kowalczyk występować będzie w barwach Team Trentino Robinson Trainer.

 

Visma Ski Classics to największy na świecie cykl biegów maratońskich, w którym do wspólnej rywalizacji na starcie stają profesjonalne drużyny i amatorzy. Zawody swoją formułą przypominają nieco kolarski wyścig wieloetapowy. W każdym biegu zawodnicy zdobywają punkty do klasyfikacji indywidualnej i drużynowej za miejsce zajęte na mecie wyścigu oraz punkty do klasyfikacji sprinterskiej i najlepszego wspinacza, o które walczą na premiach usytuowanych na trasie zawodów. Taka formuła rywalizacji wprowadza pewną zadaniowość poszczególnych zawodników w drużynach. Znowu, podobnie jak w kolarstwie są zawodnicy, których celem jest jak najlepszy wynik na mecie oraz ich pomocnicy i biegacze walczący na premiach.

 

W najbliższy weekend w Livigno „La Sgambeda” zainauguruje dziewiąty już sezon Visma Ski Classics. W piątek startować będą tylko zawodowcy, a w programie zawodów Pro Team Tempo na dystansie 15 km techniką klasyczną. Po polsku powiedzielibyśmy bieg drużynowy na czas. Na początek, od 12:00 do boju ruszać będą męskie składy drużyn. Wynikiem drużyny jest czas czwartego zawodnika na mecie. Następnie, od 14:00 do biegu pościgowego startować będą kobiety. Wymagany jest start przynajmniej jednej zawodniczki z drużyny.

 

W niedzielę bieg na 30 km techniką klasyczną, który wyjątkowo zarezerwowany jest dal zawodowców. (amatorzy ścigać się mogą w sobotę na 30 km stylem dowolnym). Pozwoli to na przeprowadzenie zawodów na pętli o długości 7 km, na której zlokalizowane będą po dwie premie sprinterskie i górskie. Start kobiet zaplanowany jest na godzinę 9:30, a mężczyzn na 11:00.

 

Kalendarz biegów Visma Ski Classics na ten sezon liczy w sumie 12 imprez. Zawodnicy rywalizować będą od ostatniego dnia listopada tego roku aż do kwietnia przyszlego roku. Po raz pierwszy w historii cyklu zawodnicy pobiegną łyżwą. Będzie to miało miejsce podczas Engadin Ski Marathonu w Szwajcarii.

 

EDsystem Bauer Team to czwarta drużyna zeszłego sezonu Visma Ski Classics. Jej założycielem jest nie kto inny, jak wybitny w przeszłości biegacz narciarski, medalista Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata, zdobywca kryształowej kuli Pucharu Świata  – Lukas Bauer, a w jej składzie znajdują się między innymi Ilya Chernousov i Katerina Smutna. Od tego roku do drużyny Bauera dołączyli dwaj Polacy: Jan Antolec i Paweł Klisz. W biegach Visma Ski Classics prawdopodobnie oglądać będziemy również Justynę Kowalczyk, która od zeszłego sezonu reprezentuje Team Trentino Robinson Trainer.

 

KALENDARZ VISMA SKI CLASSICS

 

Arkadiusz Posiadała