images/2013/Kuskowski_Marek_Bieg_Jacwingow_biegi%20narciarskie.jpg


Marek Kuskowski (35 l.), dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi, dyrektor Biegu Jaćwingów, zapalony biegacz narciarski, uczestnik biegów z cyklu Euroloppet min. Biela Stopa. Maratończyk, uczestnik wielu biegów w kraju i za granicą. Organizator Międzynarodowego Półmaratonu Gusiew-Gołdap, Crossu gołdapskiego itd.


Rozmawiam z panem Markiem Kuskowskim - dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji (OSiR) w Gołdapi czy także komandorem Biegu Jaćwingów?
- Funkcję honorowego komandora Biegu Jaćwingów sprawuje pomysłodawca tego biegu i wieloletni organizator: Lech Iwanowski. Ja jestem skromnym dyrektorem Biegu Jaćwingów, wykonującym wszystkie obowiązki przypisane komandorowi.

Panie dyrektorze, w tym roku Bieg Jaćwingów odbędzie się po raz 27. Czy w porównaniu z ubiegłymi latami planujecie jakieś zmiany?
- Tak, zmiany są potrzebne i bardzo pożądane. Ponad 35 lat historii Biegu Jaćwingów wymaga poważnego podejścia i potraktowania przede wszystkim zawodników. Oto co z nowości: zmodyfikowana trasa do stylu dowolnego, dodaliśmy stromy podbieg i wydłużyliśmy trasę okrążenia do pełnych 5 km. Przygotowaliśmy zupełnie nową i bezkolizyjną ze stylem dowolnym trasę do stylu klasycznego. Nowa trasa do "klasyka" będzie liczyła ponad 5 km, z kilkoma niełatwymi podbiegami. Poza tym program Biegu Jaćwingów został wydłużony do 3 dni. W piątek na oświetlonych trasach przy Promenadzie Zdrojowej wokół tężni odbędzie się bieg na dochodzenie stylem dowolnym na dystansie 3 km. Sobotę poświęcamy wyłącznie stylowi klasycznemu, gdzie głównym wyścigiem będzie bieg na 20 km, a dla mniej wprawionych 10 km oraz biegi dziecięce i młodzieżowe. Niedziela to 2 wyścigi stylem dowolnym 20 i 10 km

Czyli duże zmiany. Bieg Jaćwingów w rankingu skipol-a zajął wprawdzie 24 miejsce, ale wśród biegów masowych uplasował się na miejscu siódmym. Odliczając cykl SNS jesteście na miejscu czwartym. Powalczycie w tym roku o awans?
- Bardzo bym chciał i takie mam marzenie. Nie boję się marzyć i podzielę się z Panem i czytelnikami - chciałbym, aby Bieg Jaćwingów znalazł się w lidze biegów Euroloppet i uważam, że organizacyjnie jesteśmy na to przygotowani. Upatruję w tym szansy, aby Bieg Jaćwingów w Gołdapi, która położona jest daleko od gór, gdzie narciarskich biegów masowych jest ogrom znalazł się na pozycji medalowej w rankingu skipola.

Czego oczywiście życzę. Z tego co wiem dość mocno zaczynacie rozwijać narciarstwo biegowe na waszym terenie?
- Mamy zbyt piękne tradycje w narciarstwie biegowym by to zaprzepaścić. Gołdap jest świetnym miejscem do uprawiania narciarstwa biegowego. Mamy przede wszystkim śnieg, który zalega dłużej niż w innych częściach Polski. Pamiętam taką sytuację w 2011 roku. Jadąc na Bieg Piastów przez całą Polskę spotykaliśmy ludzi na ulicach chodzących w wiosennych strojach, nigdzie ani grama śniegu. Tylko w Jakuszycach pod dostatkiem. I w Gołdapi. Po powrocie do Gołdapi, jeszcze do kwietnia biegaliśmy na nartach i ścigaliśmy się w lokalnych zawodach.

Startował pan w ostatnim Biegu Jaćwingów (BJ), z jakim rezultatem?
- Wystartowałem bardziej dla przykładu. Po jednym okrążeniu zszedłem ponieważ dla mnie BJ to jest czas bardzo wytężonej pracy i nie mogłem sobie pozwolić na bieganie w tym czasie. Ale przez cały sezon 2012/2013 biegałem w innych miejscach w Europie i zdobyłem masę doświadczeń.

Czyli mam szansę zmierzyć się z panem na trasie 27 BJ. Może być mała pętla, chciałbym przeżyć?
- Zapraszam serdecznie. Daleko mi do poziomu wyczynowego, ale kocham rywalizację i zawsze z chęcią do niej przystępuję.

Proszę opowiedzieć o swoich w startach/doświadczeniach w Europie
- Odniosę się do dwóch, bardzo ważnych dla mnie z punktu widzenia organizatora BJ.
Biela Stopa w Kremnicy (Słowacja) to bieg z wielkimi tradycjami, którego organizatorem jest Ivo Ivanic, najważniejszy człowiek w organizacji Euroloppet. To profesjonalnie zorganizowana impreza z bardzo dużym potencjałem rozwojowym. Wszystko dopracowane w szczegółach co dla zawodnika z innego kraju jest bardzo istotne. Bardzo dobrze przygotowane i trochę wymagające trasy, świetnie zorganizowane biuro i zaplecze. Dodatkowo, zaskoczyło mnie zaangażowanie lokalnych decydentów z oprawą i wyjściem do narciarza samorządu. Drugim biegiem, na przeciwstawnym biegunie jest łotewski Apkart Alaukstam, gdzie dotarcie na wyścig zależy od szczęścia skręcenia we właściwą drogę. To jest bieg organizowany bardziej przez pasjonatów, chociaż trzeba przyznać, że atmosfera i trasa jest bardzo przyjemna. A przepięknym przykładem zaangażowania mimo ogromnych trudności organizacyjnych i wszelkich innych jakie można sobie wyobrazić jest Maraton Giedymina organizowany w Bezdanach na Litwie przez Mariana Kaczanowskiego

Jeżeli mówimy juz o biegach zagranicznych to porozmawiajmy o biegaczach stamtąd. Z jakich krajów przyjeżdżają do was uczestnicy?
- Zdecydowana większość startujących to Polacy. Coraz chętniej przyjeżdżają do nas Litwini. Poziom sportowy prezentowany przez naszych wschodnich sąsiadów jest bardzo wysoki. Wśród mężczyzn należy wymienić chociażby Marijusa Rindzeviciusa,znanego z występów w Pucharze Świata. W przyszłym roku spodziewamy się Łotyszy oraz Rosjan, nie tych z Obwodu Kaliningradzkiego, ale z okolic Rybińska i Dubnej.

Wyprzedził pan moje następne pytanie dotyczące Łotwy i Rosji. Czy zapraszacie zawodników jako BJ czy są to prywatne kontakty?
- Zaprosiłem oficjalnie Łotyszy poprzez organizatorów biegu Apkart Alaukstam. Litwinów oraz Rosjan zapraszamy poprzez organizacje samorządowe lub sportowe. Chciałbym powiedzieć  jeszcze o coś o Rosjanach. 120 km od Moskwy leży miasto partnerskie Gołdapi - Dubna. Jest tam organizowany bieg w ramach cyklu RussiaLoppet .Spodziewamy się zawodników właśnie z tamtych okolic. Część z nich była u nas latem i obiecali przyjechać w dość licznym i silnym gronie.

Wracając do samego BJ i sprawy, która z pewnością interesuje walczących o najwyższe lokaty. Jakie nagrody przewidujecie dla zwycięzców poszczególnych dystansów?

- W biegu głównym na dystansie 20 km oboma stylami za miejsca 1-3 przewidziane są nagrody finansowe. Przed publikacją regulaminu nie chcę deklarować sum, ale będą to nagrody ponad 1000 zł za pierwsze miejsce.

Czyli kwoty nie do pogardzenia. Wracając jeszcze do Euroloppet - czy Russianloppet, może nadszedł czas na Polishloppet?
- To pomysł o którym słyszałem już w ubiegłym sezonie. Bardzo dobry. Jeżeli pomysł zmaterializuje się, będę dążył do tego, aby BJ się w nim znalazł.

Nas jako portal piszący o biegach narciarskich bardzo interesują zawody dla najmłodszych. Od lat jesteśmy współorganizatorem Ligi Małopolskiej, u was jest Gołdapska Liga Narciarska. Czy są jakieś plany rozszerzenia jej na inne ośrodki w okolicy?
- Świetnie, że zwraca Pan na to uwagę. Bez dbania o najmłodszych, nie rozwiną się biegi narciarskie. My traktujemy wszystkich zawodników tak samo: najmłodszych, starszych, seniorów i mastersów. Obecnie wspólnie z Augustowem i Druskiennikami na Litwie przystąpiliśmy do realizacji projektu zakładającego rozwój tej dyscypliny w tych 3 ośrodkach. Jest duża szansa, że w Augustowie i w innych miejscowościach na północy kraju powstaną lokalne ligi. W Gołdapi startują dzieci i młodzież z województwa Warmińsko-Mazurskiego ale przyjeżdżają do nas także z podopiecznymi zaprzyjaźnieni trenerzy z Supraśla i Białegostoku .

Czyli mocna liga warmińsko-mazurska, a potem podbój południa Polski?
- Przeszliśmy z powrotem do marzeń. Do tego potrzeba systemu szkolenia o czym Pana portal często pisze, a którego brak szczególnie w tej części Polski.

Systemu szkolenia brakuje wszędzie, ale to taka nasza polska specyfika. Za narciarstwem masowym powinny iść kluby rywalizujące na poziomie zawodowym. Macie plany z tym związane?
- To już nie zależy tylko od nas. Nie chcę wypowiadać się za władze samorządowe lokalne i regionalne, ale nie widzę wielkich szans, mimo tego, że wykwalifikowaną kadrę trenerską oraz prawdziwych pasjonatów i zapaleńców nie brakuje.

Współpracujecie z jakimś polskim biegiem narciarskim na zasadzie partnerstwa?
- Korzystamy z ogromnej życzliwości organizatorów Biegu Piastów. Nie wszystkim wiadomo, że Julian Gozdowski ma do Gołdapi "słabość", a my z tego bardzo się cieszymy [niech sam opowie, jak będzie chciał - w Gołdapi zaraz po studiach bardzo chciał pracować, niestety mu na to nie pozwolono]. W ubiegłym BJ brali udział zawodnicy i organizatorzy Pucharu Magurki w tym Zbigniew Banet (prezes LKS Klimczok Bystra – przyp. redakcji) i myślę, że nawiązaliśmy bliższą współpracę.

Za niespełna 3 miesiące zostaną rozdane medale w Soczi. Jak widzie pan medalowe szanse reprezentacji Polski?
- Wierzę w sukces Justyny Kowalczyk. To będą jej igrzyska. Co do pozostałych kadrowiczów liczę na dobre lokaty. O formę Justyny Kowalczyk jestem spokojny, niepokój może budzić wielka loteria kto trafi ze smarowaniem.

Na koniec naszej rozmowy ,proszę przekonać w paru zdaniach narciarzy biegaczy do przyjazdu do Gołdapi i startu w BJ.
- Gołdap jest magicznym miejscem, a BJ jest wyjątkowym wydarzeniem. W tym wyjątkowym miejscu splata się pasja i historia. Bieg Jaćwingów prowadzi przez Las Kumiecie, pomiędzy bunkrami i budowlami byłej kwatery wojsk Luftwaffe, w wyśmienitej atmosferze i po bardzo dobrze przygotowanych trasach. Każdy może liczyć na atrakcyjny pakiet startowy, dobrą organizację i świetną atmosferę. Bez względu na porę dnia można tutaj zjeżdżać i biegać na nartach po oświetlonych trasach a przy okazji smacznie zjeść i odpocząć w jedynym uzdrowisku na Warmii i Mazurach. Uzupełnić zapasy jodu przy tężniach, poćwiczyć i kurować się wodami zdrojowymi. Serdecznie zapraszam do Krainy Łowców Przygód.

Na zdjęciu Marek Kuskowski (w środku) w doborowym towarzystwie - po lewej Mistrz Świata Józef Łuszczek, po prawej Mistrz Olimpijski Wojciech Fortuna.

Więcej wywiadów znajdziecie w dziale WYWIADY

/KaCe/