falla

Ostatni dzień tegorocznego Blinkfestivalu to dla biegaczy narciarskich biegi sprinterskie na nartorolkach. Zwycięzcami zostali Norwegowie Maiken Caspersen Falla (na zdjęciu) i Sindre Bjornestad Skar. Wyniki i krótki opis rywalizacji poniżej.

Do biegu kobiet zgłoszonych zostało 33 zawodniczki i wszystkie, bez kwalifikacji wystartowały w biegach ćwierćfinałowych (trzy biegi liczyły po 7 pań). Z powodów bliżej nieznanych, musiało dojść do jakiegoś incydentu, w pierwszym biegu ćwierćfinałowym Falla przybiegła do mety jako ostatnio, z bardzo dużą stratą, ponad 30 sekund, Rosjanka Yana Kirpichenko nie ukończyła tego biegu. Dlaczego musiało dojść do jakiegoś incydentu? Ponieważ organizatorzy zdecydowali się pozwoli na start Falli w półfinale. W ten sposób ponownie mieliśmy doczynienie z 7-osobowym półfinałem numer 1. W nim jednak pozbawiła wszelkich wątpliwości późniejsza triumfatorka pewnie wygrywając bieg. Podobnie było w finale, gdzie wyższość Norweżki musiały uznać między innymi : druga, Rosjanka Natalia Matveeva i trzecia Ingvild Flugstad Ostberg – rodaczka zwyciężczyni. Kolejne miejsce w finale to : 4.Barbro Kvale, 5.Mari Eide i 6.Amalie Ous, wszystkie trzy to Norweżki.

Wyniki : TUTAJ

Do biegu męskiego chętnych było więcej i organizatorzy przeprowadzili kwalifikacje, jednak podobnie jak dla poprzedniego, nie dla wszystkich. Wśród 9 szczęśliwców obdarowanych dzikimi kartami na bezpośredni start w ćwierćfinale, obok takich gwiazd jak Sergey Ustiugov, czy późniejszy triumfator – Sindre Bjornestad Skar znalazł się nasz reprezentant Maciej Staręga. W finale poza Skarem znaleźli się : drugi na mecie, Szwed Teodor Peterson, piąty, Rosjanin Alexander Panzhinskiy i Norwegowie. Trzecie miejsce zajął Kasper Stadaas, czwarte Aleksander Emil Dyrberg Ek i szóste Even Hippe. Maciek Staręga wygrał swój ćwierćfinał. W półfinale zajął 5-te miejsce z bardzo dobrym czasem, jednak nie dało to awansu do finału. Ostatecznie Maciej zajął 10 pozycję.

Kwalifikacje : WYNIKI

Finały : WYNIKI

Zdjęcie : Axelar / Orjan Dalseth (blinkfestivalen.no)