Justyna Kowalczyk i Morten Eide Pedersen z norweskiego teamu BN Bank wygrali Olaf Skoglunds Minneløp, pierwszy etap Guide World Classic Tour.

Guide World Classic Tour to letnia wersja Visma Ski Classic, cyklu największych narciarskich maratonów. W skład tegorocznej edycji wchodzą cztery biegi Fiemme Rollerski Cup, Alliansloppet, Blink Classics i właśnie Olaf Skoglunds Minneløp, który inauguruje tegoroczny cykl.

Główny dystans z kórym mieżyli się najlepsi zawodnicy wynosił 80 km i z poziomu morza prowadził zawodników blisko 500 mertów wyżej w okolicach norweskiego Gautefall.

Wśród kobiet pewnie zwyciężyła Justyna Kowalczyk, wyprzedzając Kari Vikhagen Gjeitnes (Team Santander) o 50 sekund. Na trzecim miejscu, minutę po Kowalczyk, finiszowała Szwedka Maria Graefnings reprezentująca Team Robinson.

W biegu mężczyzn pierwszy na metę dotarł Morten Eide Pedersen z Teamu BN Bank, o pół minuty wyprzedzając klubowego kolegę Simena Østensena. Na trzecim miejscu uplasował się Andreas Nygaard, a czwarty był Anders Aukland, obaj z Teamu Santander.