starega

Maciej Staręga zajął 5.miejsce  w trzecim etapie Ski Tour Canada - sprincie techniką dowolną w Quebecu. Był to pierwszy finał sprintu karierze Polaka.  Wygrali Stina Nilsson wśród kobiet i Baptiste Gros wśród mężczyzn.

Trzeci etap Ski Tour Canada - sprint techniką dowolną w Quebecu okazał się wyjątkowy dla Macieja Staręgi. Polakowi po raz pierwszy w karierze udało się awansować do finału sprintu w Pucharze Świata, a piąte miejsce jest oczywiście najlepszym wynikiem w karierze. Do wyników Janusza Krężeloka sprzed dekady jeszcze trochę brakuje, ale dzisiejszy rezultat z pewnością doda motywacji w przygotowaniach do kolejnego sezonu.

Trasa dzisiejszego biegu nie należała do łatwych. Zwłaszcza na stromych podbiegach łatwo było o potknięcia i kolizje, które wyeliminowały z rywalizacji choćby zwycięzcę kwalifikacji Finn Hagena Krogha czy lidera klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata Federico Pellegrino. Tym bardziej podkreślić trzeba "mądrą" taktykę Macieja Staręgi, zwłaszcza w ćwierćfinale, kiedy dał się wyprzedzić dopiero na finiszu najszybszego biegu.

Bieg półfinałowy nie był już tak rewelacyjnie rozegrany, chyba z powodu braku czasu na regenerację. Jednak najważniejsze czyli efekt w postaci czwartego miejsca w szybszym biegu pozostał bez zmian.

Finałowy bieg mężczyzn wygrał Francuz Baptiste Gros, przed reprezentantem gospodarzy Alexem Harveyem, a trzecie miejsce zajął Rosjanin Sergey Ustiugov. Polaka w finałowym biegu wyprzedził jeszcze Petter Northug, a na szóstej pozycji, tuż za Maćkiem finiszował Richard Jouve.

Wśród kobiet triumfowała Szwedka Stina Nilsson pokonując koalicję Norweżek. Jako druga linię mety minęła Maiken Caspersen Falla, trzecia była Heidi Weng, czwarta Ingvild Flugstad Oestberg i piąta Astrid Uhrenhold Jacobsen. Szóste miejsce zajęła Ida Ingemarsdotter, która jednak wyraźnie została w stosunku do pozostałych zawodniczek.

Justyna Kowalczyk, mimo że zajęła pechowe 31. miejsce również może zaliczyć dzisiejszy bieg do udanych.

Klasyfikacja Ski Tour Canada przedstawia się następująco. Na prowadzenie wyszła Heidi Weng, która ma 11,8 sek przewagi nad 18. dziś Therese Johaug. Trzecia jest Maiken Caspersen Falla, a jej strata do liderki wynosi 42,9 sek.

Justyna Kowalczyk jest 13. z 3-minutową stratą.

SKI TOUR CANADA (K3)

Wśród mężczyzn prowadzi Sergey Ustiugov, drugi ze startą 16,7 sek jest Petter Northug, a trzeci Emil Iversen (+24,3 sek). Maciej Staręga jest 39. (+5:23,2)

SKI TOUR CANADA (M3)

///////////////////

Amerykanka Sadie Bjoernsen przed Norweżkami Astrid Uhrenhold Jacobsen i Ingvild Flugstad Oestberg - to trzy najlepsze zawodniczki kwalifikacji.

Justynie Kowalczyk do awansu do ćwierćfinału zabrakło 0,14 sekundy, niestety Polka w kwalifikacjach była 31. czyli zajęła pierwsze miejsce nie dające miejsca w dalszej rywalizacji.