nartorolki polska

Puchar Śląska i Mistrzostwa UKS-ów 2015 na nartorolkach zakończyły sezon zawodów pod egidą PZN w sezonie letnim. W kategorii seniorów zwyciężyli Urszula Łętocha z LKS Wiśniowa Osieczany i Daniel Iwanowski z UKS Rawa Siedlce.

Zawody w Marklowicach to największa w tym roku impreza nartorolkowa w kraju. Na starcie stanęło ponad 230 uczestników z terenu całej Polski we wszystkich kategoriach wiekowych Polskiego Związku Narciarskiego.

Impreza rozgrywana od lat ma już swoją renomę i tradycyjnie ściąga na start wszystkie biegające na nartorolkach kluby. Jest to także jedyna poza zimą okazja do spotkań trenerów i zawodników w tak szerokim gronie, wszystko przez to, że to jedyne w sezonie letnim zawody dla absolutnie wszystkich aktegorii wiekowych "pro" sportu w Polsce. Na starcie pojawiły się zespoły z woj. podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, dolnośląskiego i oczywiście gospodarze czyli woj. śląskie. Obecni w Marklowicach wiedzą, że mogą liczyć na typowo śląsko gościnność i tak dzisiaj było. Rano dla wszystkich kawa lub herbata i śląskie kołocze, dla bardziej głodnych kiełbasa, albo krupnioki (kaszanka) z grila, dla łasuchów do których należę raj.

Dwukilometrowa pętla bardzo dobrze zabezpieczona, przez strażaków miejscowego OSP i dwa radiowozy policji, organizacyjnie wszystko zadziałało.

*

Dzień zaczął się od startu najmłodszych w zawodach czyli juniorów E. Dzieci z klas piątych szkół podstawowych i młodsze miały do pokonania dystans dwóch kilometrów. Najszybsza wśród dziewcząt była zawodniczka miejscowego UMKS Marklowice Zuzanna Fujak. W kategorii chłopców zwyciężył Jan Reizer z MKS Karkonosze Jelenia Góra. W tej kategorii odnotowaliśmy jedną z najmniejszych różnic czasowych dzisiejszego dnia, srebrny medalista przegrał do Janka tylko pół sekundy.

*

W czasie zawodów co także jest tradycją prezentują swoją ofertę firmy związane z biegami narciarskimi.

W tym roku w Marklowicach wystawiał swój sprzęt Rollspeed renomowany polski producent nartorolek, oraz firma Elephant Sport z Wrocławia oficjalny dystrybutor smarów narciarskich TOKO.

*

Grupa juniorów D ('02'03) to zwycięstwa Ewy Gazur z NKS Trójwieś Beskidzka i Piotra Sobiczewskiego z UKS Rawa Siedlce.

Kategoria juniorek i juniorów C dzisiaj walczyła na dystansie 6 kilometrów czyli 3 okrążeń trasy. W grupie dziewcząt kolejne bezapelacyjne zwycięstwo w tym sezonie odniosła dominatorka tej kategorii Monika Skinder z MULKS grupa Oscar Tomaszów Lubelski Monika Skinder. Jej przewaga nad srebrną medlaistką Elizą Rucką z MKS Istebna wyniosła prawie 40 sekund. Podium uzupełniłą kolejna zawodniczka z Istebnej Magdalena Kobielusz.

*

Nagrody dla najlepszych fundowali organizatorzy, upominki ufundowały  także w/w firmy Elephant Sport i Rollspeed. Skipol ze swojej strony uhonorował najmłodszego uczestnika zawodów dziewięcioletniego Macieja Kiełczykowskiego z UKS Rawa Siedlce.

*

W biegu juniorów C złoty medal UKS-ów wywalczył Jakub Plinta z LKS Klimczok Bystra, jednak z najmniejszą możliwą regulaminowo przewagą czyli jedną dziesiąta sekundy. Podobno nieoficjalnie zmierzono różnicę wynoszącą trzy setne sekundy, ale na wynikach mamy taką a nie inną różnicę. Tym który przegrał bieg o ułamek sekundy, wygrywając jednocześnie srebrny medal UKS-ów jest Grzegorz Zawada z MKS Istebna. Podium uzupełnił jedyny reprezentant z Małopolski w tej grupie, zawodnik KS Jedność Nowy Sącz Dawid Damian.

*

W ubiegłych latach w Pucharze Śląska w najstarszej kategorii tryumfował Maciej Staręga (2013 i 2014) oraz Kornelia Kubińska (2014) i Sylwia Jaśkowiec (2013). Pełne wyniki znajdziecie w artykułach powiąznych poniżej.

*

Bieg juniorek B ('98'99) na dystansie 8 km, wygrała bezapelacyjnie Kamila Boczkowska z MKS Karkonosze. Uczennica SMS w Karpaczu zajęła także rewelacyjne czwarte miejsce w kategorii OPEN, ustępując tylko zawodniczkom kadry młodzieżowej Łętosze, Bieleckiej (seniorki) i Warło (juniorka A). Druga juniorka B, zawodniczka klubu z Wisły (WSS) Natalia Bury straciła do Boczkowskiej ponad półtorej minuty, a trzecia Iwona Piekarz z LKS Wiśniowa Osieczany prawie dwie.

Mniejsze różnice czasowe były w kategorii juniorów B, wygrał Mateusz Haratyk z NKS Trójwieś Beskidzka, wyprzedzając o 7,3 sekundy Macieja Popielucha z KS Jedność Nowy Sącz i o 31,2 sekundy Michała Skowrona z MKS Karkonosze.

*

Na zawodach gościli prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner, oraz szef wyszkolenia konkurencji klasycznych Marek Siderek.

*

W kategorii juniorek A zwyciężyła Agata Warło NKS Trójwieś Beskidzka o blisko półtorej minuty wyprzedzając Katarzynę Stokfisz MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski i Darię Krupa SSR LSZ Sokół Szczyrk.

Najlepszy czas dnia uzyskała najlepsza wśród seniorek Urszula Łętocha ( na zdjęciu z prawej) LKS Hilltop Osieczany o 13 sekund wyprzedzając Dominikę Bielecką MKS Wodzisław Śląski, natomiast trzecia Marcela Marcisz MKS Halicz Ustrzyki Dolne straciła do poprzedniczki nieco ponad minutę.

*

Dzień wcześniej w sobotę obradowała w Marklowicach komisja biegów PZN. Zatwierdzono kalendarz na nadchodzący sezon, oraz ustalono sposób kwalifikacji na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Lillehammer 2016, pod koniec grudnia 2015 na trasach Kubalonki zostanie rozegrany dwudniowy sprawdzian dla kandydatów do wyjazdu, kolejne dwa biegi to Mistrzostwa TZN.

Jedna z podjętych decyzji będzie miała spory oddźwięk w środowisku polskich biegów narciarskich. Komisja biegów PZN powtórnie potwierdziła rezygnację z udziału kategorii junior/ka E w cyklu Bieg Na Igrzyska. Najmłodsza kategoria będzie startowała tylko w finale BNI.

*

Wśród mężczyzn najlepszy rezultat (27:34,7) uzyskał Dominik Bury (na zdjęciu z lewej) MKS Istebna. Na drugim miejscu wśród juniorów A uplasował się Patryk Borkowski UKS Rawa Siedlce (strata 1:15,1), a trzeci był Wojciech Fojcik NKS Trójwieś Beskidzka tracąc półtorej minuty do zwycięzcy.

Najlepszym seniorem okazał się Daniel Iwanowski UKS Rawa Siedlce, jednak jego czas był o 16,3sek gorszy niż zwycięzcy w nieco młodszej kategorii. Drugie miejsce wśród seniorów zajął Mateusz Chowaniak UKS Regle Kościelisko, a na trzeciej pozycji uplasował się Łukasz Marmol KS Jedność Nowy Sącz.