Kudzia_Piotr_Julia_Piatkowska_SkokiPolska

W miniony weekend tuż za polską granicą, bowiem w czeskim Harrachovie, odbyły się zawody z cyklu FIS Youth Cup, w którym z powodzeniem startowali reprezentanci Polski. Historyczny występ zaliczyła przede wszystkim reprezentująca płeć piękną, Katarzyna Harsche, a o podium otarł się Piotr Kudzia trenujący w kadrze pod opieką Tomisława Tajnera.

W sobotą męska część rywalizowała na skoczni o rozmiarze K-60 / HS-73 oraz trasie 4 kilometrów. Najlepszy wśród biało-czerwonych w tej kategorii okazał się Bartłomiej Klimowski, po skoku 10., a ostatecznie 7. ze stratą minuty i 20 sekund do zwycięzcy, Jana Andersena z Niemiec. Słabiej wypadł urodzony w tym samym, 2002 roku Marcin Małyjurek, który zajął 25. lokatę, tracąc ponad cztery minuty.

W męskiej kategorii Youth II (skocznia HS-73 i bieg na 7,5 kilometra) wystartowało aż sześciu biało-czerwonych. Najlepszy okazał się Piotr Kudzia trenujący w kadrze PZN, który uplasował się na 5. lokacie. Niestety, strata do rywali była bardzo duża. Kolejne pozycje zajęli: 14. Jakub Chowaniec, 15. Mateusz Małyjurek, 17. Kacper Konior, 18. Maciej Zborowski i 27. Patryk Pułkowski urodzony w roku 2001.

Katarzyna Harsche, fot. Bartosz Leja

Historyczny występ w międzynarodowych zawodach w kombinacji zaliczyła pochodząca z Podkarpacia Katarzyna Harsche. Po zmaganiach na obiekcie HS-73 i biegu na 5 kilometrów uplasowała się na 10. lokacie w gronie 11 startujących zawodniczek. Warto dodać, że tym samym poszła w ślady swojej koleżanki, Anny Twardosz, która w zeszłym roku również brała udział w tych zawodach u naszych południowych sąsiadów. Tym razem Polka straciła do zwyciężczyni 7 minut i 24 sekundy.

PEŁNE WYNIKI WE WSZYSTKICH KATEGORIACH

NIEDZIELA

W drugim dniu zmagań ponownie najlepsi spośród Polaków okazali się ci sami zawodnicy. 9. miejsce w kategorii Youth I – chłopców rywalizujących tym razem na skoczni oraz trasie 2,5 kilometra – wywalczył Bartłomiej Klimowski, a lepsze w porównaniu do soboty, 22., Marcin Małyjurek. Zwyciężył o dziwo Estończyk, Markkus Alter, wypxedzając triumfatora z soboty, Jana Andersena.

W niedzielę dużo lepiej poszło Piotrowi Kudzi startującemu po skokach w biegu na 4 kilometrów. Podopieczny Tomisława Tajnera otarł się o podium, poprawiając szóstą pozycją zajmowaną po skokach i zajmując numer 4 z naprawdę minimalną stratą 0,5 sekundy do trzeciego Fabiana Hafnera z Austrii. Gorzej, nie tylko od Piotra Kudzi, ale także od swoich wyników z soboty, wypadli pozostali. Poprawił się jedynie Maciej Zborowski, zajmując 16. lokatę. Mateusz Małyjurek był 18., Jakub Chowaniec 19., Kacper Konior 21., a Patryk Pułkowski ostatni, 31.

Drugi konkurs zaliczyła także Katarzyna Harsche, jednak została sklasyfikowana na ostatnim, 10. miejscu ze stratą niespełna 4 minut do triumfatorki z Włoch. Co ciekawe, zdyskwalifikowana została prowadząca po skokach Norweżka, Anna Odine Stroem.